Nowy numer 44/2020 Archiwum

Ikony inspirowane migracją

Są odpowiedzią na to, co dzieje się wokół nas. Ikony inspirowane migracją w Biblii wykonane przez międzynarodową grupę artystów można zobaczyć w Lublinie.

Od kilku lat artyści zajmujący się sztuką sakralną nastawioną na ikonografię spotykają się na plenerach w Polsce lub na Ukrainie, by tworzyć ikony, których inspiracją jest określony temat, będący odzwierciedleniem otaczającej nas rzeczywistości.

Pierwsza wystawa poplenerowa ikon z 2014 roku była wyrazem wdzięczności dla szpitali, które pomagały rannym z Majdanu. Zanim jednak trafiły na miejsce przeznaczenia można je było oglądać na wystawach organizowanych w kościołach i cerkwiach.

Tak się rzeczywiście stało. Kiedy pierwszy z plenerów się zakończył, wiadomo było, że wydarzenia jest warte powtarzania.

- Zorganizowaliśmy więc kolejny plener, którego tematem było Miłosierdzie, a potem kolejny. Tym razem za temat wybraliśmy "Migracje w Biblii". Chcieliśmy by nasze spotkania inspirowane były tym, co współcześnie przeżywamy na szeroką skalę. Migracje więc, jakie obecnie odbywają się dookoła, zainspirowały nas by zaprosić artystów, którzy w Biblii znajdą temat migracji i przedstawią go poprzez ikonę. Tak powstały niesamowite i zaskakujące prace, które tworzą wystawę zatytułowaną "Modlitwa za migrantów" - mówi Hubert Kampa dyrektor pleneru.

Jak się okazało Biblia bogata jest w opisy losów różnych bohaterów, którzy z różnych przyczyn musieli opuścić miejsce swojego zamieszkania i udać się do innego kraju. Inspiracji do tworzenia było więc dużo.

Wystawę będzie można zobaczyć w Lublinie w cerkwi greckokatolickiej przy Al. Warszawskiej 82. Uroczyste otwarcie będzie miało miejsce 25 września o 11.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama