To wydarzenie, które odbije się głośnym echem nie tylko w Lublinie. Nie wolno przejść obojętnie obok niego. Bo człowiek ochrzczony powinien mieć świadomość swojej tożsamości, ale również wyzwań kulturowych, które przynosi współczesny świat.
Od 13 do 16 października w Lublinie kontynuowany będzie szlak apostolskiej misji ukierunkowanej na sens i nadzieję w duchu apostoła Pawła. V Kongres Kultury Chrześcijańskiej odbędzie się pod hasłem: „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”.
- Nie trzeba przypominać w tym miejscu, kto był twórcą tego dzieła - mówił o abp. Józefie Życińskim podczas konferencji prasowej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski. - Miałem okazję być uczestnikiem pierwszego kongresu. Przełomowy rok 2000 rodził pytania o kierunek kulturowych przemian w świecie. Wielu wyrażało wtedy opinię, że cywilizacja chrześcijańska wyczerpała już twórczą energię. Pierwszy kongres chciał podkreślić, że chrześcijaństwo nadal odgrywa i powinno odgrywać kulturotwórczą rolę w świecie. Przesłanie pierwszego kongresu podkreślało, że Ewangelia zachowuje niezmiennie swoją siłę do kształtowania przyszłego oblicza kultury - mówił abp Budzik. Następnie przypomniał główne założenia tematyczne kolejnych kongresów.
Inspiracją dla abp. Życińskiego i uczestników kongresu, jak podkreślał na konferencji wielki kanclerz KUL, był zawsze Jan Paweł II wraz z diagnozą, jaką stawiał marksizmowi, a mianowicie. Przyczyną jego upadku był błąd antropologiczny. - Stwierdzono, że ów błąd antropologiczny przyjmuje nowe postaci. Zaburzeniu ulega bogaty świat więzi międzyludzkich, a człowiek staje się elementem tła dla realizacji indywidualnych celów i egoistycznych ambicji. A godność przysługuje człowiekowi bez względu na dodatkowe okoliczności - tłumaczył.
Zapowiadany V Kongres Kultury Chrześcijańskiej kontynuuje tematykę antropologiczną. - W perspektywie chrześcijańskiej, człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boga, odkupiony przez Chrystusa, ma niesamowitą godność. Żaden ludzki humanizm nie może się porównać z chrześcijańską nauką o człowieku. Bóg podzielił się z człowiekiem wolnością. Ks. prof. Heller twierdzi, że wolność pojawiła się we Wszechświecie, gdy pojawiła się osoba ludzka - podkreślił metropolita lubelski.
Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL i mówił o jubileuszu stulecia uniwersytetu. V Kongres Kultury Chrześcijańskiej będzie pierwszym krokiem tego świętowania. Rektor podkreślił, że jubileusz pozwoli podsumować początki uczelni i jej historię, niekiedy bardzo bolesną.
Natomiast prof. Piotr Gutowski nawiązał do tematu przewodniego tegorocznego kongresu. - Podstawowy problem zawarty jest w pytaniu, czy nasze wybory bywają wolne. Każdy z nas ma poczucie wolności. Ale czy jesteśmy rzeczywiście wolni? Temat wolności będzie na kongresie podejmowany i analizowany z różnych perspektyw.
Ks. Tomasz Adamczyk, sekretarz kongresu przedstawił plan kongresu. O szczegółach wydarzenia piszemy Tutaj.