Nowy numer 42/2020 Archiwum

Małżeństwo to najtrudniejsza sztuka...

- Jednak ludzie z uporem wciąż ją uprawiają - mówił podczas spotkania z nauczycielami i wychowawcami Bohdan Dziemidok. - Ponieważ nie ma lepszego sposobu spełnienia dojrzałej miłości kochanków połączonej z miłością rodzicielską.

Zakład Etyki na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS oraz Bursy Szkolne nr 2 i 3 w Lublinie zorganizowały piątą już ogólnopolską konferencję naukową skierowaną do wychowawców, nauczycieli, pedagogów z cyklu "Wychowanie ku wartościom". Tematyka jubileuszowej edycji skupiła się na różnych obliczach miłości. 

- Głównym celem tegorocznej konferencji była dyskusja pomiędzy środowiskiem naukowym a praktykami wychowania, w celu poszukiwania sposobów skutecznego wychowania ku wartościom, aby jak najlepiej wspierać młodzież w odnajdywaniu wartości, jaką w życiu jest miłość - wyjaśniają organizatorzy konferencji. 

Zaproszeni prelegenci, wśród których pojawił się m.in. ks. prof. Andrzej Szostek, ks. prof. Alfred Wierzbicki, prof. Józef Lipiec oraz prof. Bohdan Dziemidok, przedstawiali różne oblicza miłości przypominając jej ogromną wartość i związek z życiem każdego człowieka.   

- Ja tak naprawdę nie wiem dlaczego Pan Bóg mnie kocha, ale wiem, że moje umiłowanie Boga wtedy jest prawdziwe, kiedy płynie z wdzięczności, kiedy u początku jest doświadczenie miłości - mówił ks. prof. Andrzej Szostek, który poruszył tematykę miłości Boga. 

Marianin przekonywał, że najgłębszym źródłem miłości jest właśnie wdzięczność. - Ta wdzięczność jest tak ważna, że zapomnienie o tym czego człowiek doznał, czyni piekło na ziemi. Gdy zaczyna brakować wdzięczności, człowiek zaczyna traktować świat roszczeniowo - podkreślał ks. Szostek. 

Profesor z Uniwersytetu Jagiellońskiego Józef Lipiec opowiadając o istocie miłości zwracał uwagę, że dawanie i branie miłości jest siłą, która wypełnia całe człowieczeństwo. - Miłość jest dawaniem czegoś, co jest najlepsze - przekonywał. 

Znany filozof i teoretyk sztuki z Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bohdan Dziemidok opowiadał zgromadzonym o trudach i urokach życia małżeńskiego także na podstawie swoich życiowych doświadczeń. - Choć obserwujemy w naszych czasach wzrost popularności  związków pozamałżeńskich, to mimo wszystko małżeństwo ciągle trwa i mam nadzieję, że będzie trwało długo - stwierdzał profesor. - Kluczem do sukcesu jest zrozumienie różnic między mężczyzną i kobietą i zaakceptowanie ich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama