Rusza szósta edycja cieszącej się dużą popularnością inicjatywy przygotowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Parafii Poczekajka. Mieszkańcy Lublina po raz kolejny mogą uczestniczyć w projekcie "Z kulturą do nieba".
Kilka lat temu na lubelskiej Poczekajce powstało Franciszkańskie Centrum Promocji Kultury Chrześcijańskiej, które od początku swego funkcjonowania dociera do dużej liczby osób z ofertą koncertów, warsztatów, spotkań z ciekawymi ludźmi i przedstawień teatralnych.
- Chcieliśmy wykorzystać ogromny potencjał społeczny ludzi młodych i inteligencji skupionej w okolicznych dzielnicach, ale chcieliśmy też zachęcić wszystkich mieszkańców naszego miasta, do zaangażowania na rzecz promocji patriotyzmu i wartości ewangelicznych - informuje proboszcz parafii na Poczekajce kapucyn o. Waldemar Grubka.
Aktualnie już po raz szósty na Poczekajce ruszył projekt zatytułowany "Z kulturą do nieba". Podobnie jak w poprzednich edycjach patronem medialnym wydarzeń, które odbędą się do końca roku, jest lubelski oddział Gościa Niedzielnego.
Już 12 października odbędzie się spotkanie z Szymonem Hołownią zatytułowane "Katolicyzm codziennego użytku". - To znany dziennikarz i publicysta, który słynie z nowatorskiego podejścia do pisania na tematy religijne - mówi proboszcz. - Przez media świeckie uznany jest za eksperta w tematach dotyczących Kościoła katolickiego i występuje w roli komentatora i krytyka. Spotkanie będzie poświęcone temu, jak przeżywać wiarę w dialogu ze współczesnym światem. Czy wiara jest nam do czegoś przydatna na co dzień? Jak być współczesnym a zarazem wierzącym człowiekiem? - wyjaśnia o. Waldemar.
23 października przed lubelską publicznością wystąpi zespół BeU. - To koncert skierowany nie tylko do młodych, ale także do tych, którzy głębiej zastanawiają się nad sensem swojego życia - zaznacza o. Grubka. - W śpiewanych tekstach usłyszymy o ważnych sprawach, o relacji z Panem Bogiem.
6 listopada centrum zaprasza na koncert poświęcony pamięci prof. Beaty Dąbrowskiej zatytułowany „Śpieszmy się kochać ludzi…”. - Przez muzykę i śpiew chóralny wraz z przyjaciółmi i uczniami zmarłej niedawno pani profesor Beaty Dąbrowskiej chcemy podziękować za je bogaty dorobek muzyczny - wyjaśniają organizatorzy spotkania.
Tradycyjnie w święto Niepodległości odbędzie się koncert patriotyczny „Kocham Cię Polsko” przygotowany przez chór dziecięcy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie.
Ostatnim wydarzeniem jest skierowany do młodzieży gimnazjalnej i szkół średnich spektakl poetycki „Piosenka w drodze do Niepodległej”, który zaplanowano na 12 grudnia. Na scenie pojawią się m.in: Stanisław Górka i Wojciech Machnicki. - Spektakl ten, to montaż piosenek z dwóch ważnych dla Polski okresów. To dyskurs piosenki niepodległościowej z lat 1980-81 z piosenką z okresu I Wojny Światowej - wyjaśnia proboszcz.