Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

110 lat świętują Puławy

Uroczysta sesja z okazji 110-lecia nadania Puławom praw miejskich oraz Msza Święta za miasto i jego mieszkańców w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej złożyły się na świętowanie jubileuszu.

Uroczystą sesję rozpoczął wykład dr Roberta Derewendy – "Puławy w dziejach narodu i państwa polskiego", z którego zebrani goście mogli dowiedzieć się o znacznym wpływie naszego miasta i osób z nim związanych na burzliwą historię Polski. Ukazał rolę Puław w XVIII i na początku XIX wieku, przytoczył historię Puław od dziejów elit Rzeczypospolitej szlacheckiej przez tworzenie nowożytnego narodu polskiego w wieku XIX i kształtowanie naszej historii w wieku XX przez cały naród polski. Mówił także o najważniejszych kierunkach rozwoju miasta, a także roli mieszkańców w historii.

Po prezentacji historycznej odbyła się projekcja filmu „Współczesne Puławy” ukazującego jak wygląda nasze miasto w 110 lat po nadaniu praw miejskich. Ciekawe ujęcia z powietrza pozwalają spojrzeć na Puławy z innej perspektywy i dostrzec skalę zmian, które dokonały się w mieście na przestrzeni ostatnich lat.

Podczas sesji wręczono też Odznaki Honorowe Za zasługi dla Puław – Halinie Soleckiej,  Zbigniewowi Markowi Śliwińskiemu, Janowi Stefanowi Wawrowi oraz  Jerzemu Witaszkowi.  Laudację odczytał Wiceprzewodniczący Rady Miasta – Pan Ryszard Ścibior.

Uroczystą sesję uświetniły występy puławskich artystów. (zespół "Małe jedenastki" ze Szkoły Podstawowej nr 11, Zespół Pieśni i Tańca "Powiśle", zespół baletowy "Etiuda", studio tańca "Pokus" oraz wokalistki – Justyna Grzelak, Aleksandra Łozińska, Ewelina Samborska i Aleksandra Walasek).

Wśród zaproszonych gości, którzy uświetnili swoją obecnością wczorajszą uroczystość byli: Barbara Czartoryska, Małgorzata Sadurska – Szef Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, posłowie i senatorowie, a także wielu przyjaciół miasta Puławy.

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma