Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nowy dyrektor lubelskiego IPN

Stanowisko dyrektora lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej objął dr hab. Dariusz Magier. Jest żonaty, ma czterech synów. Mieszka w Radzyniu Podlaskim.

Dariusz Magier zastąpił na stanowisku Jacka Weltera, którego 3 października odwołał ze stanowiska dr Jarosław Szarek prezes IPN. Nowy prezes został powołany na stanowisko 5 października.

Dariusz Magier urodził się 1971 r. w Białej Podlaskiej. Naukowo związany jest z UMCS. Studiował w latach 1990-1995 r. na kierunku historia, specjalność archiwistyka. Studia doktoranckie w latach 1996-1999. Tytuł rozprawy doktorskiej „Jan Riabinin – historyk i archiwista. Habilitacja została mu nadana uchwałą Wydziału Humanistycznego UMCS w 2013 r. na podstawie serii publikacji dotyczących systemu biurokratyczno-dokumentacyjnego PZPR. Studia podyplomowe w zakresie archiwistyki odbył na UMK w Toruniu w latach 1996-1997. Był wieloletnim kierownikiem Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim.

W latach 2005-2013 pracował jako adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. W latach 2014-2016 profesor nadzwyczajny w Zakładzie Bezpieczeństwa Narodowego w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II.

Od 1 października tego profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Jednocześnie od lat wykładowca w Instytucie Historii UMCS na kierunku archiwistyka i nowoczesne zarządzanie zapisami informacyjnymi. Jest członkiem Centralnej Komisji Metodycznej przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych. Jego kadencja na tym stanowisku wygasa w 2020 r.

W pracy naukowej zajmuje się historią najnowszą i archiwistyką. Jest autorem 9 książek, redaktor naukowym 11 prac zbiorowych i ponad 70 artykułów naukowych. Jest redaktorem naczelnym „Radzyńskiego Rocznika Naukowego”, zastępcą redaktora naczelnego „Wschodniego Rocznika Humanistycznego”, redaktorem tematycznym rocznika naukowego „Komunizm – system, ludzie, dokumentacja”. Jest członkiem stałego sekretariatu Międzynarodowego Sympozjum Dziejów Biurokracji.

Jest zaangażowany społecznie. Pełni obowiązki sekretarza generalnego Towarzystwa Nauki i Kultury „Libra”, wiceprezesa Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych, jest również przewodniczącym Społecznego Komitetu Organizacyjnego Marszu Żołnierzy Wyklętych w Radzyniu Podlaskim, pomysłodawca projektu „Muzeum – Katownia Gestapo/UB” w Radzyniu Podlaskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy