Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Godność w zdrowiu psychicznym

Tegoroczny Dzień Zdrowia Psychicznego miał charakter integracyjny. Społeczeństwo coraz bardziej dostrzega i rozumie osoby z chorobą psychiczną i zaburzeniami naurologicznymi.

Na placu Teatralnym przed CSK w Lublinie odbyły się lubelskie obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Byli obecni podopieczni środowiskowych domów samopomocy z terenu województwa, opiekunowie i pracownicy, wolontariusze oraz duszpasterze, a także uczniowie lubelskich szkół.

W obchody zaangażowała się również młodzież z XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie wraz z pedagogiem szkolnym. - Jesteśmy tu, bo czymś naturalnym jest okazać swoją solidarność z innymi oraz pokazać, że choroba nie powoduje, iż ktoś jest gorszy - mówi Natalia, licealistka.

- Główne cele Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego to przede wszystkim rozpowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego, pogłębianie świadomości społecznej w zakresie znaczenia zdrowia psychicznego. To także podejmowanie działań na rzecz zdrowia psychicznego - tłumaczy ks. Przemysław Kuśmierz, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy przy stowarzyszeniu „Misericordia”.

Jego zdaniem ważne ten dzień ma przypomnieć również, że zawsze trzeba się starać o poprawę warunków leczenia osób z chorobą psychiczną oraz osób z zaburzeniami neurologicznymi.

Obecny na placu Teatralnym ks. Tadeusz Liminowicz podkreślał z kolei znaczenie tegorocznego hasła obchodów. - Każdy z nas ma swoją godność, jesteśmy równi przed Bogiem, powinniśmy tez starać się o tę równość wobec siebie, a także o wzajemny szacunek - mówił.

Podczas obchodów odbyły się występy artystyczne i prelekcje. Wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z ciepłego posiłku oraz kawy i herbaty.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma