Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Szostek o Hellerze: W tym uczonym jest dziecko. I dobrze, że jest!

Ks. prof. Szostek opowiada, jak z ks. prof. Hellerem w Waszyngtonie buszowali w bez pospiechu po księgarniach, jedli pizzę i jak leżeli na trawie w pobliżu lotniska, obserwując start potężnych samolotów.

O tej historii dowiedzieliśmy się dzięki laudacji wygłoszonej przez etyka z KUL z okazji odnowienia doktoratu ks. prof. Michała Hellera na KUL, w ramach trwającego V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej.

Ks. prof. Andrzej Szostek - oprócz omówienia dorobku naukowego, osiągnięć i przynależności do gremiów naukowych oraz otrzymanych nagród ks. prof. Hellera - wyjaśnił, za co lubi jubilata.

- Po pierwsze - za ambicję, odwagę myślenia, pracowitość i kompetencje. Po drugie - za prowadzenie kompetentnego dialogu pomiędzy nauką, filozofią i religią, którego fundamentem jest racjonalność, ze szczególnym w niej miejscem dla matematyki. Po trzecie - cenię i lubię ks. Hellera za popularyzację nauki, w której obecny jest także istotny wymiar pedagogiczny. Po czwarte wreszcie, cenię i lubię ks. Hellera za osobistą kulturę, skromność i pogodę ducha, przejawiającą się m.in. w poczuciu humoru, chętnej zabawie słownej - mówił ks. prof. Andrzej Szostek.

Laudacja ks. prof. Andrzeja Szostka podczas uroczystości odnowienia doktoratu ks. prof. Michała Hellera na KUL   Laudacja ks. prof. Andrzeja Szostka podczas uroczystości odnowienia doktoratu ks. prof. Michała Hellera na KUL ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Pod koniec laudacji ks. prof. Szostek podzielił się osobistym doświadczeniem. - Byliśmy obaj w 1980 r. na stypendium w Waszyngtonie. Lubiliśmy buszować po księgarniach - spokojnie, bez pośpiechu - a potem jadaliśmy pizzę. Któregoś razu, po wizycie w księgarni, Michał zaproponował: „Chodź, pójdziemy na lotnisko”. Poszliśmy i położyliśmy się na trawie w takim miejscu, z którego można obserwować startujące samoloty. I Michał mówi: „Wiesz, ja znam prawa fizyki, które tłumaczą, dlaczego samolot może latać, a jednak zawsze ogarnia mnie zdumienie i zachwyt, kiedy widzę, jak to ogromne stalowe cielsko unosi się w powietrze. Nie mogę się na to napatrzeć”.

- Nie zdziwiłem się, gdy w jednym z wywiadów z nim usłyszałem, że sam lubi dla relaksu przed komputerem prowadzić samolot. Jest w tym uczonym dziecko. I jak dobrze, że ono jest!

Ks. prof. Andrzej Szostek laudację zakończył życzeniami. - Niech dobry Bóg, ku któremu zmierzasz jako kapłan i uczony drogą wiary i nauki, darzy Cię obficie dobrym zdrowiem, ambicja zmagania się z najważniejszymi dla człowieka problemami, odwagą myślenia, nie słabnąca pasja prowadzenia dialogu pomiędzy nauką i religią, pogoda ducha i urokiem osobistym - zakończył.

Ks. prof. Michał Heller stopień naukowy doktora otrzymał na podstawie obronionej rozprawy doktorskiej „Koncepcja seryjnych modeli wszechświata i jej filozoficzne implikacje” 25 czerwca 1966 r. na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma