Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Niedzielny w archidiecezji lubelskiej

Lubelski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE
    • BISKUPI
    • KURIA

Najnowsze Wydania

  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
lublin.gosc.pl → Kongres Kultury Chrześcijańskiej → To my mamy podtrzymywać wiarę

To my mamy podtrzymywać wiarę przejdź do galerii

Abp Gintaras Grušas, metropolita wileński, przewodniczył Mszy św. inaugurującej oficjalnie nowy rok akademicki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Msza św. w kościele akademickim KUL  
Msza św. w kościele akademickim KUL
Przewodniczył jej abp Gintaras Grušas
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

- Czy Chrystus znajdzie wiarę na ziemi gdy przyjdzie? To pytanie nurtuje ludzi wierzących, także nas. Stąd naszym zadaniem jest ją podtrzymywać. Przykład mamy w Janie Pawle II, którego 30. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową dziś obchodzimy. Eucharystia ta wpisuje się nie tylko w początek nowego roku akademickiego, ale i kończy V Kongres Kultury Chrześcijańskiej i zaczyna świętowanie 100. rocznicy powstania KUL - mówił abp Stanisław Budzik witając zgromadzonych na Eucharystii.

Metropolita wileński abp Gintaras Grušas, zwracając się do wiernych, nawiązał do słów z czytań niedzielnych opowiadających o ważności modlitwy. Podczas bitwy Mojżesza z Amalekitami niewidzialna siła - modlitwa decyduje o zwycięstwie. Tak jest i dziś. Siła modlitwy w naszym życiu decyduje o zwycięstwie lub porażce.

Mówił także o zadaniach uniwersytetu, który jest polem walki o dusze.

- Kościół powinien być szpitalem leczącym zranionych na duszy. Świat chce oddzielić wiarę od rozumu, ale my musimy dążyć, by świat widział, że wiary nie da się oddzielić od życia - mówił.

Nawiązał też do wizyty Jana Pawła II na Litwie, gdzie papież podzielił się kilkoma myślami zawartymi później w encyklice "Fides et ratio". Papież mówił wówczas, że na ludziach kultury i nauki ciąży odpowiedzialność, by nie dopuścić do zamykania horyzontów na wiarę.

- Kiedy człowiek myśli doświadcza swej ograniczoności, zdaje sobie sprawy z tego, że nie może się zadowolić ze znalezienia części prawdy. Jest pociągany do szukania wyżej i głębiej. Kiedy człowiek myśli w sposób głęboki wstępuje na drogę, w której może spotkać Boga - mówił metropolita wileński.

Podkreślił też, że myśl nie jest ćwiczeniem umysłowym, ale jest związana głęboko z osobą. Trzeba kultywować etykę myślenia, która uwrażliwia na innych.

- Na uniwersytecie jesteśmy powołani szczególnie do uprawiania etyki myślenia. Musimy tak czynić, by zarażać nią społeczeństwo, w którym żyjemy. Szukanie prawdy wymaga nie tylko wiedzy, ale mądrości duchowej, która pomaga w odkrywaniu świata - podkreślał abp Gintaras Grušas.

Gość podzielił się także swoim doświadczeniem uniwersyteckim, w którym okazało się najważniejsze nie samo zdobywanie wiedzy, ale zjednoczenie wszystkich poprzez modlitwę.

Przeczytaj także: Kościół nie może być miły dla wszystkich

« ‹ 1 › »
Msza inauguracyjna

Foto Gość DODANE 16.10.2016 AKTUALIZACJA 16.10.2016

Msza inauguracyjna

Oficjalnie nowy rok zaczął się na KUL Eucharystią w kościele akademickim KUL.  
oceń artykuł Pobieranie..

Agnieszka Gieroba Agnieszka Gieroba

|

GOSC.PL

publikacja 16.10.2016 09:39

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • ABP GINTARAS GRUŠAS
  • INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO KUL
  • KUL

Polecane w subskrypcji

  • Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
  • „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
  • Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
    • Rozmowa
    • Marcin Jakimowicz
    Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
  • „Wybielanie” przez oczernianie. Państwowe Muzeum Etnograficzne na tropie naszej kolonialnej mentalności
    • Polska
    • Piotr Legutko
    „Wybielanie” przez oczernianie. Państwowe Muzeum Etnograficzne na tropie naszej kolonialnej mentalności
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X