Nowy numer 2/2021 Archiwum

Sposób na świętość

Nie miała studiów wyższych, nie podejmowała się wielkich po ludzku dzieł, a jednak to ona odkryła drogę do świętości na skróty. 19 lat temu Jan Paweł II ogłosił św. Teresę Martin doktorem Kościoła.

Odkryłam Tereskę jako nastolatka czytając jej "Dzieje duszy". Zobaczyłam młodą zwyczajną dziewczynę, w dodatku nieco upartą, która sprawiała kłopoty, miała słabe zdrowie, wzrastała wśród swoich sióstr, otoczona miłością rodziców. Pomyślałam wtedy, że jest taka normalna. Nie podejmuje się jakichś heroicznych wysiłków, z którymi kojarzyli mi się święci - mówi Katarzyna Piasecka z Ośrodka św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Lublinie.

Potem, jakoś o Teresie, nazywanej małą Tereską zapomniała. - Jednak Tereska nie zapomniała o mnie. Wróciła do mnie na studiach przez różne zdarzenia i spowiednika, do którego trafiłam. Tak dowiedziałam się, że w Lublinie u Karmelitów jest grono przyjaciół świętej Tereski, do którego można dołączyć. Okazało się, że to wspólnota dla mnie  - mówi pani Kasia.

Krąg Przyjaciół Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza, to grono osób zainteresowanych postacią Teresy, pragnących – tak jak ona – ufnością i miłością odpowiadać na Miłość Jezusa oraz modlić się w intencjach Kościoła.

Początki Kręgu Przyjaciół sięgają roku 1995 i powstałego w Krakowie Ośrodka Świętej Teresy, którego celem było przygotowanie i koordynacja obchodów stulecia śmierci Teresy oraz upowszechnienie jej orędzia. Animatorem Ośrodka w Krakowie, a od 1997 roku w Lublinie, był o. Łukasz Kasperek OCD.

Przygotowania, uroczyste obchody oraz ogłoszenie Teresy Doktorem Kościoła, co miało miejsce 19 października 1997 roku,  zaowocowały ogromnym zainteresowaniem postacią Świętej.

Wielu odkrywało w Teresie przyjaciółkę i przewodnika w drodze do Boga. Wówczas narodził się pomysł utworzenia duchowego kręgu przyjaciół Świętej z Lisieux. Realizacji pomysłu, wraz z grupą osób zaangażowanych w Ośrodku w Lublinie, podjął się o. Łukasz. Krąg Przyjaciół zaczął oficjalnie funkcjonować w 1998 roku.

Skupia osoby w różnym wieku, na różnych drogach życia, mieszkające w Polsce i poza jej granicami. Łączy duchowo ludzi, którym bliska jest postać Świętej Teresy, którzy starają się pogłębiać znajomość jej życia i przesłania, próbują na co dzień żyć jej duchowością oraz modlą się w wybranych intencjach apostolskich Kościoła. Są między nimi modlitwy: za misje, kapłanów, za rodziny, dzieci i młodzież, za ludzi przeżywających różnorodne trudności, o nawrócenie grzeszników, za pogrążonych w nałogach i inne. A wszystko po to, aby – jak tego pragnęła Teresa – „Jezus był znany i kochany”.

Lubelskie spotkania Przyjaciół św. Tereski odbywają się w środy o godz. 16.30 przy klasztorze ojców karmelitów na Świętoduskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama