Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pielgrzymka narodowa i jubileusz arcybiskupa

W czasie pielgrzymki narodowej do Rzymu abp Stanisław Budzik obchodził 5. rocznicę ingresu do archikatedry lubelskiej.

Od 20 do 23 października odbywało się jubileuszowe pielgrzymowanie Polaków do Rzymu. Wzięło w niej udział ok. 50 biskupów, ponad 200 prezbiterów i kilka tysięcy osób świeckich. Do miasta świętych męczenników: Piotra i Pawła pielgrzymowali również wierni z archidiecezji lubelskiej. Pielgrzymowanie związane było z dziękczynieniem za łaskę chrztu, który przyjął książę Polan 1050 lat temu.

Pielgrzymi z Lublina modlili się podczas Mszy św. w katakumbach św. Kaliksta. Odwiedzili również cztery bazyliki papieskie. Abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski podkreślił na swoim Twitterze słowa, które wypowiedział papież Franciszek podczas rekordowej pod względem frekwencji audiencji generalnej. „Dialog obala mury podziałów i nieporozumień; tworzy mosty komunikacji i nie pozwala, aby ktokolwiek się izolował”.

Jednocześnie, 22 października miała miejsce piąta rocznica ingresu do archikatedry lubelskiej abp Stanisława Budzika. Dokładnie 26 września 2011 r. bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą lubelskim.

Pielgrzymi z polskich diecezji nawiedzili cztery papieskie bazyliki: św. Piotra, św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami i Matki Bożej Większej. Podczas eucharystii w bazylice św. Jana na Lateranie, prymas Polski podkreślił, że to właśnie tu w 966 r., ówczesny papież dowiedział się o życiowej decyzji Mieszka I oraz o tym, że przyjął chrzest. Pielgrzymi wzięli udział w audiencji z papieżem Franciszkiem oraz w modlitwie Anioł Pański. Ingres Abp. Stanisława Budzika do Archikatedry Lubelskiej
Archidiecezja Lubelska

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama