Nowy numer 44/2020 Archiwum

Obchodzili 1050-lecie Chrztu Polski, teraz czas na podsumowanie

W Puławach już jutro uroczyste spotkanie, w czasie którego przypomniane zostanie to, co działo się w regionie w związku z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski.

Uroczystość zorganizowana przez powiat puławski rozpocznie wyjątkowa Sesja Rady Miasta, która odbędzie się w Domu Chemika.

- Będziemy w jej czasie chcieli przypomnieć wszystkie wydarzenia, które w związku z jubileuszem odbyły się w samych Puławach, ale także w poszczególnych gminach - wyjaśnia Andrzej Wenerski ze Starostwa Powiatowego w Puławach. - Nie zabraknie też przywołania uchwały intencyjnej, która zachęcała do podejmowania wszelkich działań mających na celu uczczenie 1050. rocznicy Chrztu Polski. 

Na terenie powiatu puławskiego w związku z jubileuszem działo się wiele. - Większość szkół naszych gmin podejmowała różnego rodzaju inicjatywy, których celem było przybliżenie uczniom historii Polski, odbywały się koncerty, przedstawienia, wydane zostały różnego rodzaju publikacje związane z uroczystościami a w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Gołębiu posadzony został symboliczny dąb - relacjonuje A. Wenerski. 

Jutrzejsze uroczystości rozpoczną się o godz. 16. W trakcie sesji zaplanowano wykład dr hab. Tomisława Giergiela z Instytut Historii UMCS oraz koncert Chóru Gminy Kurów.

- Po zakończeniu spotkania przemaszerujemy w kolorowym pochodzie z udziałem pocztów sztandarowych, herbów, które będą nieśli uczniowie kasy mundurowej jednej z puławskich szkół oraz z pochodniami, do kościoła Matki Bożej Różańcowej - informuje A. Wenerski. - Mszy św. przewodniczył będzie arcybiskup Stanisław Budzik - dodaje. 

Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców powiatu puławskiego do udziału w uroczystościach. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama