GN 2/2021 Archiwum

Człowiek wielkiego formatu

Abp Stanisław Gądecki odebrał najważniejsze odznaczenie przyznawane przez Towarzystwo Naukowe KUL.

Jest 41. laureatem nagrody imienia ks. Idziego Radziszewskiego, pierwszego rektora KUL, przyznawanej przez Towarzystwo Naukowe KUL.

W uroczystości wręczenia odznaczenia uczestniczyli m.in. abp Stanisław Budzik, bp Artur Miziński, bp Ryszard Karpiński oraz bp Zdzisław Fortuniak.

Laudację na cześć laureata wygłosił ks. prof. Tadeusz Guz, który podkreślając zasługi laureata przedstawił go jako wybitnego biblistę wielkiego formatu uczonego, który w swoich rozważaniach podkreśla rolę i znaczenie rodziny, a także zawsze wstawia się za człowiekiem stworzonym na obraz i podobieństwo Boga.

- Czytając jego prace w czytelnika uderza apel o wdzięczność do Pana Boga za życie naturalne i ponad naturalne. Abp Gądecki pokazuje wartość ekologii, zachęca do dbałości o otaczający nas świat, wskazując na jego Stwórcę. Porządkowanie siebie, swego ducha i otaczającego nas świata powinno być priorytetem każdego człowieka - podkreślał myśli abp Gądeckiego ks. prof. Tadeusz Guz wygłaszający laudację.

Charakteryzując główne myśli laureata zwracał uwagę na to, że abp Gądecki  zachęca by na ruinach konfliktów i nienawiści budować cywilizację Serca Jezusowego, w której życie ludzkie na każdym etapie powinno być szanowane i chronione.

Nagroda została przyznana za całokształt dorobku naukowego w duchu humanizmu chrześcijańskiego. Przyznawana jest od 1974 r. Jej dotychczasowymi laureatami byli m.in. prof. Władysław Tatarkiewicz, prof. Marian Plezia, prof. Irena Sławińska, ks. prof. Michał Heller, abp Józef Życiński i prof. Bogdan Chazan.

Sam laureat wygłosił wykład zatytułowany pt. „Postulaty dotyczące małżeństwa i rodziny wynikające z adhortacji Amoris laetitia”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama