Nowy numer 44/2020 Archiwum

Oswajanie świata

Aktor, malarz, człowiek ciekawy świata. Tadeusz Kuduk ma 81 lat i wciąż tworzy. Wystawę jego prac zatytułowaną „Dziękczynienie” można było zobaczyć w kościele parafialnym w Nasutowie.

Najtrwalsze ślady w życiu człowieka znaczone są na duszy, sercu i pamięci w dzieciństwie. One to moja ukochana Trzebuska. Tam się urodziłem i choć rodziców gnało po Polsce i mieszkaliśmy w różnych miejscach, zawsze do Trzebuski wracaliśmy. Na wakacje, na święta, na chwile wytchnienia – opowiada pan Tadeusz Kuduk.

Ta mała wieś między Sokołowem a Rzeszowem otworzyła oczy małego Tadka na piękno świata. – W Trzebusce było trochę ponad 300 numerów, czyli domów, ale na wsi działały dwa teatry. To wciągało. Pamiętam, że zawsze lubiłem wciskać się do wiejskich chałup naszych sąsiadów i oglądać, jak mają je urządzone. A były tam zazwyczaj dwie izby, piec do wypieku chleba, wielkie pierzyny, dziergane serwety, świątki, sztuka ludowa w różnym wydaniu. Dla mnie to wszystko było takie piękne – wspomina. Kiedy był w szkole podstawowej, robił na własny użytek ilustracje do książek, potem jakoś samo poszło to malowanie. – To mój sposób na oswajanie świata – mówi. Jako zawód wybrał jednak aktorstwo. Skończył studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w 1961 roku i zaczął grać. Najpierw w Zielonej Górze, potem w Lublinie, Poznaniu i znów w Lublinie, gdzie osiadł na stałe, poznawszy swą wielką miłość – żonę Alinę, z którą ma dwie córki. Dziś jest na teatralnej emeryturze. Nadal jednak maluje. Efektem jego praccowitości jest wystawa, którą można było oglądać w kościele w Nasutowie, zatytułowana „Dziękczynienie”. To 21 prac, z których większość przedstawia twarze Chrystusa podczas drogi krzyżowej. – Odcisk twarzy, jaką Weronika otrzymała na chuście, kiedy ocierała pot z czoła Jezusa, jest dziękczynieniem Zbawiciela za ten akt miłości i odwagi, jaką wykazała się kobieta. To mnie zainspirowało, by pokazać różny wyraz twarzy Chrystusa – mówi malarz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama