Nowy numer 44/2020 Archiwum

Weekendowe kursy przedmałżeńskie u św. Piotra

O rozmawianiu ze sobą na ważne tematy przed ślubem, ustaleniu wspólnych priorytetów i przygotowaniu do małżeństwa mówi ks. Bogusław Suszyło, rektor kościoła św. Piotra w Lublinie, gdzie powstał trzeci w diecezji ośrodek weekendowych kursów przedmałżeńskich.

Agnieszka Gieroba: Czy w ciągu weekendu można przygotować się do małżeństwa? 
Ks. Bogusław Suszyło: W ciągu dwóch (śmiech). W naszym kościele św. Piotra przy ul. Królewskiej w Lublinie narzeczonym proponujemy kurs przedmałżeński, który odbywa się podczas dwóch weekendów. A tak poważnie, to oczywiście weekendowe przygotowanie, jest tylko zwieńczeniem tego, do czego przyszli małżonkowie przygotowywali się przez całe życie.

Jak to przez całe życie?
Na to, jak będzie wyglądało małżeństwo, wpływ ma wiele czynników. Zaczyna się od doświadczeń wyniesionych z domu rodzinnego. Od dziecka obserwujemy rodziców i ich relacje i pewne zachowania potem powtarzamy w dorosłym życiu. Oczywiście nie znaczy to, że nasze małżeństwo będzie takie, jak małżeństwo naszych rodziców. Kiedy dorastamy potrafimy krytycznie spojrzeć na różne sprawy, które być może nie układały się najlepiej między naszymi bliskimi, i nie powtarzać ich błędów, ale wpływ na nas ma także środowisko w jakim się wychowujemy, szkoła, lektury, które czytamy, filmy. To, wszystko, co nas kształtuje przez całe życie, wnosimy do naszego małżeństwa. Można powiedzieć, że jest to przygotowanie dalsze. Kursy przedmałżeńskie są przygotowaniem bliższym. 

Na czym polega to przygotowanie?
To czas uporządkowania pewnych rzeczy, zatrzymania się w pędzie szukania najpiękniejszej sukni, orkiestry i fotografa i uświadomienie sobie, że małżeństwo to bardzo cenny sakrament, o czym niektórzy zapominają lub po prostu nie wiedzą. Salę na wesele zamawia się czasem dwa lata wcześniej, rok wcześniej orkiestrę czy kamerzystę, a kurs przedmałżeński traktowany bywa jako kolejna sprawa na liście przygotowań, którą trzeba załatwić, i to sprawa mało istotna, zostawiona na koniec. Tymczasem to może być bardzo cenny czas. Dziś wielu młodych ludzi pomieszkuje ze sobą przed ślubem i wydaje się im, że dobrze się znają. Może się znają, wiedzą, kto jakie ma zwyczaje, czy na śniadanie woli kawę, czy herbatę, ale nie wiedzą, jak wyobraża sobie wspólną przyszłość, ile chce mieć dzieci, jak chciałby je wychowywać, co myśli o relacjach z teściami, czy bierze pod uwagę, że może trzeba się będzie nimi zaopiekować, jakie ma w życiu priorytety i wiele innych spraw. Dlatego proponujemy narzeczonym nie tylko konferencje, ale przede  wszystkim warsztaty, podczas których muszą odpowiedzieć na konkretne pytania i przepracować pewne rzeczy. Jest rozmowa z doradcami życia rodzinnego, z kapłanem, ale przede wszystkim ze sobą. A to okazuje się bezcenne. 

A co, jeśli podczas takiej rozmowy okaże się, że oczekiwania narzeczonych są różne?
Zdarza się, że ludzie się ze sobą rozstają. To nic złego. Lepiej uświadomić sobie przed ślubem, że mijamy się w istotnych kwestiach, niż dajmy na to miesiąc czy rok po ślubie zrozumieć, że nie możemy się dogadać. 

Jak można zapisać się na weekendowy kurs przedmałżeński?
Na stronie naszego kościoła www.swpiotr.lublin.pl można znaleźć wszystkie informacje, trzeba pamiętać jednak, że żeby uczestniczyć w kursie, trzeba mieć zgodę proboszcza swojej parafii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama