- Brakuje realnej ewangelizacji, za to są indeksy, które sprawiają, że stajemy się instytucją opresyjną, która zamiast wychowywać dojrzałych katolików, wychowuje pokolenie antyklerykałów - mówili o przygotowaniu do bierzmowania duszpasterze.
Podczas spotkania dekanalnych duszpasterzy młodzieży archidiecezji lubelskiej rozmawiano o metodologii pracy, potrzebie reformy i konieczności usprawnienia pewnych działań oraz o pomysłach na przyszłość. Spotkanie prowadził ks. Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży. Obecny był również abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.
- Mamy wiele ciekawych wydarzeń w archidiecezji, więc dobrze by było, aby poszczególne grupy i wspólnoty zaangażowały się w ich zorganizowanie i przeżywanie, abyśmy nie działali w rozproszeniu. Każdy miałby możliwość zaangażowania – mówił ks. Bab. Zaproponował również pomysł wspólnego startu duszpasterstw. – Zastanawiam się na ile byłoby owocne i dobre spotkanie młodzieży ze znanymi osobami, które żyją wiarą. Musimy szukać nowych rozwiązań i pomysłów, także dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania – dodał. Duchowni podkreślili, że tam, gdzie nie ma indywidualnego programu ewangelizacji – bierzmowanie staje się dla młodych uroczystym pożegnaniem z Kościołem.
Spotkanie prowadził ks. dr Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży archidiecezji lubelskiej W dyskusji duszpasterze podkreślili konieczność dojrzałego i szczerego mówienia o problemach. Ks. Jacek Jakubiec z Puław zauważył, że ksiądz musi chcieć pracować z młodzieżą inaczej sama nominacja nie wystarczy. Jego zdaniem księża robią wiele ciekawych rzeczy, mają dużo pomysłów – dlatego warto się dzielić doświadczeniem i działać wspólnie.
Z kolei ks. Paweł Szymański z parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie zauważył, że na Eucharystii w ramach wielkiego wydarzenia mogą zgromadzić się ludzie w różnym wieku, natomiast rzeczywiście powinien mieć miejsc podział na grupy w ramach warsztatów i szkoleń.
Zdaniem ks. Pawła Tomaszewskiego należy najpierw zbudować struktury duszpasterstwa młodzieży. – Powinny być też spotkania i szkolenia dla księży, którzy realnie chcą pracować z młodymi. Moim zdaniem nie ma sensu wpychać młodzież w struktury, które nie mają przyszłości, ale szukać rozwiązań, które byłyby opracowane centralnie – tłumaczył. Pozostali księża podkreślali również konieczność zaangażowania w duszpasterstwo młodzieży osób świeckich.
Spotkanie zakończyło się akceptacją organizowania częstszych spotkań roboczych dla duszpasterzy młodzieży. Stwierdzono, że Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej będzie chciało wspierać pracę poszczególnych duszpasterstw. Takim pierwszym wspólnym działaniem mają być obchody Niedzieli Palmowej. Spotkanie zakończyło się również akceptacją dla zorganizowania w październiku 2017 r. Forum Młodzieży Lubelszczyzny w kościele MB Różańcowej w Lublinie. Na zakończenie głos zabrał metropolita lubelski udzielając zebranym błogosławieństwa.