GN 2/2021 Archiwum

Już w sobotę do Lublina zawita św. Mikołaj

Orszak św. Mikołaja zorganizowany przez parafię na lubelskim Czwartku wyruszy spod katedry o godz. 13. Wcześniej od godz. 12 na pl. Katedralnym będzie trwała zabawa z udziałem orkiestry dętej oraz zespołu Dominika Bojarskiego.

Orszak, który organizowany jest przez parafię św. Mikołaja po raz trzeci z roku na rok angażuje coraz więcej instytucji chcących włączyć się w propagowanie kultu świętego. W tym roku wśród organizatorów oprócz Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo pojawiła się także Lubartowska 77. W realizację programu orszaku włączyły się również szkoły z terenu parafii.  

- Naszym celem jest przybliżenie osoby biskupa św. Mikołaja, który w dzisiejszych czasach jest przedstawiany w krzywym zwierciadle - podkreśla proboszcz parafii na Czwartku ks. Piotr Kawałko. - Dlatego chcemy odkomercjalizować postać świętego, ukazać jego prawdziwe oblicze i jednocześnie pokazać, że był to konkretny człowiek żyjący w konkretnych czasach, który odznaczał się niezwykłą wrażliwością wobec ludzi potrzebujących.

Św. Mikołaj jak zaznaczają organizatorzy orszaku pochodził z bogatej rodziny i potrafił się dzielić. Przez całe swe życie dzielił się jednak nie tylko dobrami materialnymi ale także zdolnościami oraz dobrami duchowymi. - Spotykał się  z ludźmi, którzy potrzebowali duchowego wsparcia - informuje ks. Piotr. - Znamy przypadki kiedy to do Mikołaja przychodzili ludzie kompletnie załamani, zdruzgotani życiem i on dawał im nadzieję, wnosił dużo pokoju i obdarzał wiarą i miłością.

Orszak jak mówi proboszcz ma za zadanie ukazać wszystkie charyzmaty św. Mikołaja i uświadomić je współczesnemu człowiekowi nie tylko młodemu ale też starszemu. - Chcemy też pobudzić mieszkańców naszego miasta do większej refleksji nad dobroczynnością, wrażliwością i otwartością na rzecz tych, którzy potrzebują naszego wsparcia, szczególnie duchowego - dodaje ks. Kawałko.

Impreza rozpocznie się przed lubelską archikatedrą by po godz. 13 przenieść się na czele ze św. Mikołajem w specjalnym korowodzie na Wzgórze Czwartkowe. - Tam przygotowaliśmy mnóstwo niespodzianek - zapewnia współorganizator wydarzenia prezes Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo Wacław Czakon. - M.in. losowanie nagród z wcześniej zakupionych przed katedrą losów. W tym roku główną nagrodą jest rower ale mamy też wiele innych ciekawych nagród rzeczowych. Dla dzieci przygotowaliśmy ponad tysiąc małych paczuszek prezentowych. Chcemy by każde dziecko zostało w tym dniu obdarowane - dodaje. 

Orszak jest częścią uroczystości odpustowych w parafii św. Mikołaja, które potrwają do 6 grudnia i zakończą się uroczystą Mszą św.o godz. 18, której przewodniczył będzie bp Artur Miziński. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama