GN 2/2021 Archiwum

Szczególne miejsce w lesie

Na Lubelszczyźnie zakończyła się Ogólnopolska Konferencja Instruktorek ZHR "Uroczysko". Harcerki z całej Polski dyskutowały m.in o metodzie harcerskiej w wychowaniu młodych ludzi oraz narzędziach jakimi się ona posługuje.

Zimowa aura nie odstraszyła instruktorek Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej od Bałtyku po Tatry do przybycia na coroczną konferencję, która tym razem odbyła się w Nasutowie. Przybyło na nią ponad 200 liderek harcerskich. Spotkanie nosi nazwę „Uroczysko”, która jest określeniem szczególnego  miejsca w lesie. 

- Takie miejsce trzeba odnaleźć, odkryć, zatem podobnie jak wędrowcy, instruktorki ponownie odkrywają i zgłębiają metodę harcerską - wyjaśniają organizatorzy konferencji. - Funkcjonuje ona od ponad 100 lat, pociągając za sobą kolejne pokolenia. Metoda harcerska jest uniwersalna, jednak zmieniająca  się szybko rzeczywistość, powoduje potrzebę uaktualniania narzędzi, które stosujemy w wychowaniu dzieci i młodzieży. Musimy dostosowywać się do zmieniającego się świata, w oparciu o nasze niezmienne wartości.

Konferencja harcerska rozpoczęła się od paneli dyskusyjnych dotyczących dylematów moralnych współczesnego świata m.in. mediów społecznościowych czy aktywności kobiet w życiu publicznym. W kolejnych dniach instruktorki miały możliwość poznania zabytków Lublina, pieczenia lubelskiego cebularza, zwiedzania pałacu w Kozłówce, udziału w grze miejskiej oraz udziału w grze historycznej w okolicach Nasutowa. Nie zabrakło także warsztatów tematycznych związanych z metodą harcerską.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama