Wystawę pod takim tytułem otwarto dziś w lubelskim Ratuszu. Składa się ona z 16 tablic nawiązujących treścią do ustanowionego przez papieża Jana Pawła II, kultu Bożego Miłosierdzia. Wystawa odwiedziła do tej pory Parlament Europejski w Strasburgu oraz Senat RP
Jej pomysłodawcą jest ks. Mariusz Marszałek koordynator Roku Miłosierdzia w Archidiecezji Wileńskiej. Wystawa prezentuje najważniejsze miejsca w Wilnie, związane z obrazem Jezusa Miłosiernego, św. Faustyną Kowalską i bł. ks. Michałem Sopoćko. Do jej realizacji przyczynił się przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie europoseł Waldemar Tomaszewski.
Europoseł Tomaszewski wraz z lubelskim europosłem Mirosławem Piotrowskim, dzięki któremu wystawę można oglądać w lubelskim Ratuszu, uczestniczył dziś w jej oficjalnym otwarciu. - To dla nas bardzo ważne, że możemy gościć w tym mieście - mówił europoseł Tomaszewski. - Wilno zawsze było miastem bliskim dla polskiej kultury i dla polskiej historii. Tragiczne dzieje sprawiły, że dziś żyjemy poza granicami RP, ale mocno pielęgnujemy nasze tradycje, polskość i wiarę katolicką - podkreślał Waldemar Tomaszewski.
Europoseł Mirosław Piotrowski, który podkreślił, że choć Rok Miłosierdzia Bożego został oficjalnie zamknięty, to jednak wierzy, że Boże Miłosierdzie wykracza poza tę cezurę, zwrócił uwagę na polskość Wilna jeszcze do niedawna należącego do RP. - Chcemy przywrócić pamięć o wydarzeniach z historii Polski miasta Wilna z czasów św. Faustyny Kowalskiej, bł. Michała Sopoćko, ale chcemy także zaznaczyć, że Matka Boska Ostrobramska oficjalnie jest Matką Boską Miłosierdzia - zaznaczał europoseł Piotrowski.
Ks. Mariusz Marszałek pomysłodawca wystawy przypomniał, że to w Wilnie Pan Jezus objawił się siostrze Faustynie i to w Wilnie s. Faustyna znalazła spowiednika i kierownika duchowego w osobie bł. ks. Michała Sopoćko. - W Wilnie także został namalowany pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego i tam również swoje początki miało zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego. Tak więc nazwa Wilno Miasto Miłosierdzia nie jest przypadkowa. Fakty to potwierdzają - podkreślał ks. Marszałek.
Każdy z gości wystawy otrzymał dziś od jej organizatorów tzw. agnuski. - To malutkie obrazki Jezusa Miłosiernego, które na Wileńszczyźnie były rozpowszechniane podczas II wojny św. - wyjaśniał ks. Mariusz. - Udało nam się zrobić wierną kopię tych agnusków i dziś chcemy wam zostawić to jako pamiątkę z Wileńszczyzny, ale też jako zadanie, byście stawali się prawdziwymi Apostołami Bożego Miłosierdzia.