Nowy numer 3/2021 Archiwum

Założyciel KUL był wizjonerem twardo stąpającym po ziemi

98 lat temu zainaugurowano rok akademicki na nowo powstałej uczelni katolickiej w Lublinie. Z tej okazji obecny rektor KUL złożył kwiaty na grobie założyciela i pierwszego rektora uczelni - ks. Idziego Radziszewskiego.

Wraz z przedstawicielami studentów ks. prof. Antoni Dębiński odmówił modlitwę nad grobem pierwszego rektora KUL. Ks. Idzi Benedykt Radziszewski jest pochowany na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Urodził się 1 kwietnia 1871 r., natomiast zmarł 22 lutego 1922 r.

Założyciel KUL był wizjonerem twardo stąpającym po ziemi   Ks. prof. Antoni Dębiński odwiedził grób pierwszego rektora i założyciela KUL ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Katolicki Uniwersytet Lubelski to pierwsza uczelnia, która powstała w odrodzonej po latach rozbiorów Polsce, pierwszy uniwersytet  katolicki w tej części Europy oraz najstarsza uczelnia lubelska. Studia na czterech wydziałach: Teologicznym, Prawa Kanonicznego i Nauk Moralnych, Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz Nauk Humanistycznych rozpoczęło 399 studentów. Pierwszą siedzibą uniwersytetu był gmach Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.

- Ks. Idzi Radziszewski był twardo stąpającym po ziemi wizjonerem, który trafnie definiował potrzeby społeczne. Miał wielką, dlatego aktualną również dziś wizję rozwoju nauki i szkolnictwa. Miał świetne wyczucie przemian, jakie zachodziły w Europie po Rewolucji Październikowej i podczas dobiegającej końca I wojny światowej. Był doskonale wykształcony, także na zachodzie Europy, głównie na Uniwersytecie Katolickim w Louvain. Pełnił ważne funkcje, które dawały mu szeroką perspektywę spoglądania na zmieniającą się nieustannie rzeczywistość - mówił przed rokiem w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego” ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL. Pełny tekst rozmowy TU.

Założyciel KUL był wizjonerem twardo stąpającym po ziemi   W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele studentów ks. Rafał Pastwa /Foto Gość - Przypomnę , że był między innymi rektorem Seminarium Duchownego we Włocławku oraz Cesarskiej Akademii Duchownej Rzymskokatolickiej w Petersburgu. Założył miesięcznik „Ateneum Kapłańskie” poświęcony zagadnieniom z obszaru filozofii i teologii, który ukazuje się do dzisiaj - dodał ks. prof. Antoni Dębiński.

Wraz z powstaniem KUL-u powstały inne instytucje w mieście nad Bystrzycą. Miasto rozkwitło naukowo, społecznie i kulturowo. Szybko napłynęli studenci i kadra naukowa, również z zagranicy. Powstanie KUL spowodowało niezwykły rozwój Lublina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama