Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wydawnictwo "Gaudium" świętuje

Wydawnictwo "Gaudium" 15 grudnia 1976 r. zostało ustanowione przez biskupa Bolesława Pylaka jako Lubelskie Wydawnictwo Diecezjalne. W najbliższy czwartek w 40. rocznicę tego wydarzenia "Gaudium" zaprasza na wyjątkowy koncert.

Misją wydawnictwa od początku jego funkcjonowania jest działanie "W służbie Słowa". Dlatego przez ostatnie 40 lat publikowało ono przede wszystkim książki niezbędne w katechizacji i duszpasterstwie. Oferta jednak była i jest stale rozszerzana o literaturę popularnonaukową, albumy, bajki dla dzieci i publikacje z różnych dziedzin.

"Gaudium" ma zdigitalizowane studio redakcyjne, nowoczesną drukarnię oraz własną księgarnię.Współpracuje ze znakomitymi autorami, redaktorami, grafikami i fotografami. Książki wydawnictwa były wielokrotnie doceniane i nagradzane. W ostatniej dekadzie zostały uhonorowane m.in. dwoma Feniksami (najwyższą nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich) oraz wieloma wyróżnieniami w tym również SWK.

Z okazji jubileuszu 40 - lecia istnienia "Gaudium", przed lubelską publicznością wystąpi zespół śpiewaków Camerata Silesia oraz muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Dyrygować będzie Anna Szostak. 

Muzycy wykonają "Oratorium na Boże Narodzenie" Jana Sebastiana Bacha. Będą to kantaty liryczne połączone recytatywami, które czerpiąc treści z Ewangelii św. Mateusza i św. Łukasza, opowiadają historię narodzin Syna Bożego. Pierwsza część oratorium opisuje narodziny Jezusa, druga – objawienie pasterzom, trzecia – adorację pasterzy, czwarta – obrzezanie Jezusa i nadanie Mu imienia, piąta – podróż mędrców ze wschodu, szósta – adorację mędrców.

Dzieło należy do grupy trzech oratoriów (na Boże Narodzenie, na Wielkanoc i na Wniebowstąpienie), napisanych pod koniec twórczej działalności Bacha w latach 1734–1735 z okazji najważniejszych świąt religijnych.

Koncert odbędzie się w archikatedrze lubelskiej o godz. 20. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama