Nowy numer 2/2021 Archiwum

Prestiżowa nagroda PAN dla prof. Piotra Francuza z KUL

Prof. Piotr Francuz dyrektor Instytutu Psychologii KUL, kierownik Katedry Psychologii Eksperymentalnej oraz Laboratorium Psychoneurofizjologicznego i Studia HD otrzymał jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień przyznawanych w Polsce za prace badawcze.

Nagrody Polskiej Akademii Nauk przyznawane są za wyróżniające się, twórcze prace naukowe, opublikowane w ostatnich latach. Komisja konkursowa doceniła monografię prof. Francuza: „Imagia. W kierunku neurokognitywnej teorii obrazu”. Jak czytamy w uzasadnieniu „badania prof. Francuza otwierają nowe perspektywy analizy dzieł sztuki, ukazując niejednokrotnie nowe możliwości interpretacyjne, które zainteresują nie tylko psychologów, ale także historyków sztuki”.

Prof. Piotr Francuz jest psychologiem, w centrum jego zainteresowań znajduje się problematyka percepcji wytworów sztuki wizualnej i rozumienia przekazów audiowizualnych oraz wyobraźni wizualnej i motorycznej, podejmowana w perspektywie psychologii i neuronauki poznawczej. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu książek z zakresu psychologii poznawczej i neuronauki, metodologii psychologii oraz komunikowania za pośrednictwem mediów audiowizualnych.

Prowadził unikatowe w kraju psychologiczne badania eksperymentalne nad wpływem struktury mediów audiowizualnych na umysł odbiorcy. Jego praca była już nagradzana prestiżowymi nagrodami, m.in. jest Laureatem Nagrody Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego „Copernicus Prize 2012”, przyznanej za wyróżniające osiągnięcia w rozwoju neuronauki w Polsce oraz „Wykładowcą Roku 2011”, tytuł ten został mu przyznany przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama