Nowy numer 44/2020 Archiwum

Ulicami wielu miejscowości 6 stycznia przejdą Orszaki Trzech Króli

W Lublinie szósty już orszak, podobnie jak w mijającym roku, wyruszy spod zamku lubelskiego.

W tym roku tak  jak poprzednio poprowadzą go Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty– Europę, Azję i Afrykę. Nie zabraknie oczywiście czwartego, spóźnionego króla. Ponieważ orszak – jak mówi jego główny organizator ks. Ryszard Podpora – to bardzo żywiołowe i spontaniczne wydarzenie artystyczne i różni ludzie biorą w nim  udział, czeka nas kilka nowości.

– W organizację wydarzenia włączył się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, który zaproponował, że upiecze maleńkie chlebki – informuje ks. Podpora. – Mają one przypominać o tym, że rok 2017 jest Rokiem św. Brata Alberta. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to prawdopodobnie do styropianowej postaci czwartego króla dołączy także ogromnych rozmiarów twarz św. Brata Alberta. – Rozważamy wprowadzenie tego elementu. Nasze dzieło opiera się a działaniach wielu ludzi dobrej woli. Jeśli wszystko się uda i starczy czasu, to taka postać pojawi się w tym roku – informuje ks. Ryszard.

Zmiany  pojawią się również w obsadzie Trzech Króli. – Tak jak poprzednio Afrykę będzie reprezentował ks. Abui Abraham z Nigerii, Azję Assef Salloom z Syrii, natomiast zmiana nastąpi w osobie króla reprezentującego Europę. Do tej pory był to pan Tadeusz, bezdomny z Lublina, ale on wyszedł z bezdomności. Jego miejsce zajmie więc inny mężczyzna. Być może więcej bezdomnych osób będzie zaangażowanych w inne punkty orszaku – dodaje ks. Ryszard. 

Z okazji VI lubelskiego orszaku w tym roku Poczta  Polska wydaje specjalne znaczki pocztowe, na których będzie można zobaczyć znaną wszystkim gwiazdę, która co roku rozpoczyna orszak, oraz Trzech Króli. – Ten  okolicznościowy znaczek pocztowcy będą rozprowadzać pod archikatedrą – informuje ks. Podpora. 

Tak jak w roku poprzednim jedną z większych atrakcji będzie kadzielnica, symbolizująca, jak zaznacza ks. Ryszard, tajemnicę bóstwa Jezusa Narodzonego, któremu chcą się pokłonić Mędrcy ze Wschodu.  

Orszak podobnie jak w zeszłym roku rozpocznie wspólne śpiewanie o 11.30, które poprowadzi zespół Razem za Jezusem. W samo południe sprzed schodów lubelskiego zamku wszyscy wyruszą do  archikatedry. Tam na godz. 13 zaplanowano uroczystą Mszę św. i wspólne kolędowanie, do którego w tym roku dołączy zespół Guadalupe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama