Nowy numer 49/2020 Archiwum

Wydarzenia 2016

Nowy rok skłania do podsumowań starego. Jaki był przypominamy wracając do zdjęć i informacji, które ukazywały się w serwisie lubelskiego Gościa. Dziś część pierwsza wydarzeń roku 2016.

Mieszkańcy hucznie świętowali włączenie Urzędowa do grona polskich miast   Mieszkańcy hucznie świętowali włączenie Urzędowa do grona polskich miast
F.D. GOK Urzędów
Z początkiem roku 2016 do grona miast w Polsce dołączyło pięć nowych miejscowości. Trzy z nich leżą w województwie lubelskim. W Urzędowie dziś odbywa się pierwsza uroczysta sesja z okazji nadania praw miejskich.

Mieszkańcy Urzędowa od przeszło 30 lat starali się o przywrócenie statusu miasta dla swojej miejscowości. Byli na tyle zdeterminowani, że powołali nawet specjalne Towarzystwo, którego głównym celem miało być działanie na rzecz ponownego nadania praw miejskich dla Urzędowa.

 - Chodziło o powrót do wartości historycznych - przekonuje prezes Towarzystwa Ziemi Urzędowskiej pan Tomasz Wyka.

Na pierwsze walne zebranie stowarzyszenia przyszło 300 osób. Wszyscy jak jeden mąż pragnęli by znowu ich Urzędów był miastem. - Urzędów przecież prawa miejskie uzyskał już w 1405 r. i był jednym z ważniejszych miast na Lubelszczyźnie - opowiada Tomasz Wyka - Dopiero za czasów carskich w 1869 te prawa stracił. Od tamtej pory tracił na wartości historycznej i gospodarczej – dodaje. 

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama