Nowy numer 38/2023 Archiwum

Przejdą królowie

W tym roku po raz kolejny w największych ulicznych jasełkach możemy wziąć udział w wielu miejscowościach naszej archidiecezji. Orszak Trzech Króli przejdzie m.in. ulicami Lublina, Chełma, Puław, Krasnegostawu, Łęcznej, Kazimierza Dolnego, Wąwolnicy, Poniatowej, Świdnika, Zakrzówka, Ćmiłowa.

W Lublinie Orszak Trzech Króli wyruszy już po raz szósty. Świętowanie rozpocznie się o 11.15 od wspólnego kolędowania, które poprowadzi zespół "Razem za Jezusem". Odczytana zostanie Ewangelia, a do zgromadzonych swoje słowo skieruje abp Stanisław Budzik.

O 11.50 nastąpi podniesienie czwartego króla oraz postaci św. Brata Alberta a dziesięć minut później zostanie zapalona i uniesiona w górę kadzielnica. 

O 12.10 orszak wyruszy z placu Zamkowego i przejdzie ul. Kowalską, Świętoduską, deptakiem, a następnie ul. Królewską do Archikatedry. Po drodze podobnie jak w poprzednim roku, Trzej Królowie spotkają się z Herodem, który przemówi do nich z balkonu cukierni "Chmielewski". W archikatedrze o godz. 13 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika a po niej tradycyjnie już przewidziane jest wspólne kolędowanie. 

W Chełmie Duszpasterstwo Młodzieży oraz Parafia Narodzenia NMP w Chełmie we współpracy z władzami miasta zapraszają wszystkich mieszkańców miasta i okolic na godz. 11. Uroczystość rozpocznie się Mszą św. w Bazylice Mariackiej. Następnie Orszak przejdzie ulicami w centrum miasta od Bazyliki do szopki na Placu Łuczkowskiego. W czasie przemarszu wszyscy zostaną zaproszeni do wspólnego śpiewu kolęd a młodzież wykona jasełka.

W Puławach tegoroczny orszak będzie wyglądał nieco inaczej niż poprzednie. Orszaki wyruszą z trzech parafii. Każdy ze swoim królem, aby wspólnie pokłonić się Bożej Dziecinie.Uroczystość rozpocznie się Mszą św. o godz. 11 równocześnie w kościele Miłosierdzia Bożego, Świętej Rodziny i Świętego Brata Alberta. Z tych trzech miejsc po Mszy św. wyruszą barwne orszaki i o 12.30 na placu Chopina spotkają się by wspólnie świętować. 

W Świdniku tradycyjnie królowie wyjadą z trzech świdnickich parafii: 13.40 – z parafii Chrystusa Odkupiciela, 13.25 – z parafii Świętej Kingi, 13.25 – z parafii Świętego Józefa. Ich orszak stworzą parafianie, którzy dochodząc na plac Konstytucji 3 Maja o 14.00 tę zaszczytną rolę przekażą dzieciom reprezentującym przedszkola i szkoły. Orszakowi towarzyszą dwa konkursy: plastyczny skierowany do najmłodszych oraz fotograficzny. 

W trakcie świdnickiego orszaku Szkolne Koło Caritasu z ZS Nr 2 będzie prowadziło zbiórkę pieniędzy na dwa cele – idealny wózek inwalidzki dla świdniczanki Izy Wlizło oraz na wydatki związane z organizacją OTK. W trakcie uroczystości będą rozdawane śpiewniki z kolędami, korony do założenia na głowę, cukierki, ciastka oraz gorąca herbata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast