Nowy numer 13/2024 Archiwum

Policzono osoby wierzące i praktykujące w archidiecezji lubelskiej

Diecezja lubelska pod względem liczby uczestniczących we Mszy św. i przystępujących do Komunii Świętej pozostaje w środkowej strefie diecezji w Polsce.

Prowadzeniem statystyk, ilu wiernych chodzi na Msze święte i ilu z nich przystępuje do Komunii Świętej zajmuje się Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Ostatnie dane pokazują, że liczba ludzi uczestniczących w życiu Kościoła nieznacznie wzrosła i w Polsce wynosi 39,8 proc.

Diecezja lubelska nie odbiega pod tym względem od średniej krajowej i tak wynosi 39, 4 proc. dominicantes, jak określa się wiernych chodzących do kościoła i 20 proc. comunicantes czyli tych, którzy przystępują do Komunii Świętej.

- Te dane w naszej diecezji nie zmieniają się od kilu lat i plasują nas w środkowej strefie, w porównaniu z innymi diecezjami - mówi ks. Stanisław Sieczka z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej.

W archidiecezji lubelskiej od lat można także obserwować podział na dekanaty, w których wierni chętniej uczestniczą w życiu religijnym i na takie, gdzie jest z tym gorzej. Do pierwszych należą dekanaty kraśnickie, lubartowski, zakrzowiecki, bychawski, zaś do drugich dekanaty chełmskie i krasnystawskie.

Lublin jako miasto znajduje się pośrodku. - I w samym mieście można wskazać parafie, gdzie wiernych jest więcej i takie, gdzie ludzi jest mniej. Od wielu lat przyglądając się wiernym w Lublinie mogę powiedzieć, że dużą popularnością cieszą się wśród ludzi kościoły rektoralne, znajdujące się w centrum miasta. Każdy z nich ma swój specyficzny klimat, którzy wierni cenią i chętnie przyjeżdżają tu na modlitwę - mówi ks. Sieczka.

Przy okazji liczenia wiernych Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego prosi też księży o wypełnienie ankiet dotyczących wspólnot spotykających się przy parafii. Z danych tych wynika, że na terenie naszej archidiecezji działa ponad 100 różnego rodzaju grup.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy