Główne uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka w Lublinie to przede wszystkim spotkanie międzypokoleniowe i okazja do wyrażenia wdzięczności. Miasto stara się prowadzić aktywną politykę senioralną. Jednak nie wszędzie w naszym województwie dziadkowie i babcie będą miały zorganizowane święto.
W tym roku główna uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w Lublinie odbędzie się w piątek 20 stycznia o 11.00 w auli konferencyjnej Caritas archidiecezji lubelskiej przy al. Unii Lubelskiej 15.
- Spotkanie ma na celu wyrażenie wdzięczności i podziękowania za trud i zaangażowanie w wychowanie, opiekę i za serce okazywane wnukom przez wszystkie lubelskie babcie i dziadków. Formuła spotkania obejmie wystąpienia merytoryczne oraz występy artystyczne - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina do spraw społecznych. - Dodatkową atrakcją będą pokazy rękodzieła, wystawa prac wykonanych przez lubelskich seniorów, a także prezentacja muzyczna Lubelskiej Szkoły Jazzu. Organizatorem wydarzenia jest prezydent miasta Lublin we współpracy z pierwszą w Polsce Szkołą SuperBabci i SuperDziadka, zainicjowaną i prowadzoną przez dr Zofię Zaorską.
- Tą uroczystością po raz kolejny chcemy pokazać jak ważni dla nas są seniorzy, wszystkie babcie i wszyscy dziadkowie - tłumaczy M. Lipińska. - W działaniach na rzecz najstarszych mieszkańców naszego miasta duży nacisk kładziemy na wzajemne relacje różnych pokoleń. Dzięki zaangażowaniu i otwartości seniorów oraz spontaniczności i ciekawości świata dzieci i młodzieży z lubelskich placówek edukacyjnych tworzą się wspaniałe relacje, przyjaźnie. Powstają piękne inicjatywy kulturalne, artystyczne, integracyjne. W najbliższych dniach odbędzie się ponad 20 wydarzeń, spotkań, inicjatyw o charakterze międzypokoleniowym służących do okazania seniorom szacunku i wdzięczności - precyzuje pani wiceprezydent.
- To bardzo wyjątkowy dzień. Ci seniorzy, którzy nie będą mogli przybyć do auli Caritas - mogą się spodziewać gości, bo wiele placówek, takich jak DPS-y odwiedzą najmłodsi. Piątkowe uroczystości w auli Caritas mają na celu okazanie wdzięczności babciom i dziadkom - wszyscy dostaną laurkę, chcemy też edukować o roli dziadków w rodzinie, bo to bardzo ważne. Będą oprócz zabawy specjalne wykłady, które pokażą jakie oczekiwania wobec dziadków ma pokolenie wnuków - mówi Ewa Dados, pełnomocnik prezydenta Lublina do spraw seniorów.
Nie wszędzie jednak dziadkowie i babcie będą miały swoje święto w formie zorganizowanej. Nie wszystkie urzędy dostrzegają konieczność polityki senioralnej na szeroką skalę. W niektórych miejscowościach Lubelszczyzny - wydarzeń związanych z obchodami Dnia Babci i Dziadka nie organizują wydziały społeczne, ani wydziały kultury, są też urzędy - gdzie nikt nic na ten temat nie wie.
W Puławach przez cały tydzień najmłodsi przygotowują się do zrobienia własnoręcznej laurki i bukietu dla babci i dziadka w Puławskim Ośrodku Kultury „Dom Chemika”. - Mimo ferii trwają warsztaty rękodzieła, a w piątek dzieci podczas zajęć przygotują prezenty dla swoich dziadków - mówi Renata Szczypa.
Jadwiga Adamczyk, przewodnicząca Społecznej Rady Seniorów w Opolu Lubelskim informuje, że miasto jako takie nie organizuje wydarzeń gdyż seniorzy mają w tym czasie spotkanie noworoczne organizowane przez prężnie działający Uniwersytet Trzeciego Wieku, a w spotkaniu będzie uczestniczył burmistrz. - To dobra forma dla nas seniorów, aczkolwiek cieszymy się, że przedszkole w naszym mieście również nie zapomina o dziadkach i babciach - tłumaczy.
Uroczystości z tej okazji zorganizują cztery przedszkola samorządowe w Łęcznej. - Każdego roku dbamy, aby w przedszkolach odbywały takie się wydarzenia - mówi Grzegorz Kuczyński z działu promocji UM w Łęcznej.
Nic na temat Dnia Babci i Dziadka nie byli w stanie powiedzieć urzędnicy w Chełmie i Krasnymstawie. Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Chełm stwierdziła, że z tej okazji wydarzenia przygotowują instytucje kulturalne miasta. Jednak po sprawdzeniu dowiedzieliśmy się, że ani Młodzieżowy Dom Kultury, ani Chełmski Dom Kultury takich wydarzeń nie mają w swojej ofercie. Pracownik Urzędu Miasta w Krasnymstawie powiedziała: - Jako urząd takiej imprezy nie organizujemy. Nasz dom kultury chyba też nie.
W Kraśniku ogólnomiejskich uroczystości miejskich nie ma, podobnie w Centrum Kultury i Promocji. Dzwoniąc pod numer p.o. rzecznika prasowego i pełnomocnika UM w Kraśniku dowiedzieliśmy się, że być może szkoły i przedszkola organizują jakieś wydarzenia, ale w kalendarzu burmistrza takich zaproszeń nie ma. Jeśli chodzi o starostwo powiatowe w Kraśniku to jest ono odpowiedzialne za bal seniora, który się odbędzie w lutym. Kierownik Wydziału Spraw Społecznych poinformowała, że z okazji Dnia Babci i Dziadka urząd nie przygotowuje żadnych wydarzeń.