Nowy numer 44/2020 Archiwum

Ta posługa ma sens

W naszej archidiecezji jest ich ponad 500. Już wkrótce będzie więcej, bo rusza kolejny kurs przygotowujący do bycia nadzwyczajnym szafarzem Komunii św.

Choć z roku na rok szafarzy przybywa, to jednak ciągle są w naszej archidiecezji parafie, gdzie Komunii św. udziela tylko jeden kapłan. - Tam też posługa nadzwyczajnego szafarza jest nieodzowna - mówi ks. Maciej Staszak moderator Archidiecezjalnego Centrum Formacji Liturgicznej. 

By zostać szafarzem trzeba spełnić kilka warunków. W specjalnym kursie, na który składają się cztery spotkania, uczestniczyć mogą tylko mężczyźni w wieku od 25 do 60 lat skierowani przez proboszcza parafii. Każdy z nich powinien się też odznaczać „nieskazitelnym życiem moralnym, pobożnością i poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych". Szafarze są ustanawiani przez biskupa. - To upoważnienie, które jest udzielane na rok. Warunkiem jego przedłużenia jest odbycie rekolekcji skierowanych do szafarzy - informuje ks. Maciej. 

Dziś obecność szafarza w parafii nikogo już nie dziwi. Ale jeszcze nie tak dawno, zdarzało się, że wierni widząc wychodzącego do udzielania Komunii św. szafarza, zmieniali kolejkę.- Było nam głupio, gdy widzieliśmy, że ludzie ustawiają się do księdza a do nas przychodzą pojedyncze osoby - wspomina początki swego posługiwania pan Kazimierz Olejko, który szafarzem jest od 13 lat. - Dopiero jak zaczęliśmy chodzić z Komunią św. do chorych, ugruntowaliśmy się w przekonaniu, że to wielki dar. Zrozumieliśmy w pełni, że ta posługa ma sens - dodaje.

Kolejna edycja kursu dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w naszej archidiecezji rozpocznie się w sobotę 11 lutego 2017 r. o 9.30 w Domu Nadziei Caritas przy al. Unii Lubelskiej 15. Niezbędnych informacji udziela odpowiedzialny za organizację kursu ks. Maciej Staszak pod adresem mailowym: m.staszak@diecezja.lublin.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama