Nowy numer 38/2023 Archiwum

Rok 2018 rokiem KUL?

To bardzo prawdopodobne. Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński skierował taką propozycję do parlamentarzystów z Lubelszczyzny, a oni wykazali zainteresowanie poparciem tej inicjatywy.

Pomysł, aby rok 2018 został dedykowany Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu jest związany bezpośrednio z jubileuszem 100-lecia uniwersytetu. - Uniwersytet jest rówieśnikiem Polski niepodległej - został założony 1918 roku i zgodnie z wolą jego założyciela od początku był miejscem, gdzie prowadzono badania naukowe we wszystkich dziedzinach, w duchu harmonii między nauką i wiarą oraz kształcono i wychowywano inteligencję katolicką - mówi rektor KUL ks. Antoni Dębiński.

Od 100 lat zgodnie z dewizą Deo et Patriae (Bogu i Ojczyźnie), życie publiczne w Polsce i poza jej granicami współtworzy ponad 100 tysięcy absolwentów KUL - ludzi nauki, kultury, polityki, szkolnictwa, mediów, wymiaru sprawiedliwości, Kościoła, pełniących ważne i odpowiedzialne funkcje. - Mógłbym wymienić długą listę osób, powszechnie znanych, których nazwiska na zawsze wpisały się chlubnie w dzieje naszej Ojczyzny, a które jednocześnie były KULowcami, jak nazywamy członków naszej społeczności - podkreśla ks. rektor. 

Jak zaznacza ks. prof. Antonii Dębiński w związku z wyjątkową historią i charakterem uniwersytetu, a przede wszystkim tym, co KUL poprzez wyjątkowych ludzi z nim związanych - profesorów, studentów i absolwentów - wniósł w dzieje Polski niepodległej i Kościoła w Polsce, władze uczelni uznały, że zasługuje, by taką propozycję przedstawić. - Podzieliłem się tą ideą z parlamentarzystami z Lubelszczyzny, którym przedstawiłem jakiś czas temu plan obchodów 100-lecia KUL. Cieszę się, że pomysł ten znalazł ich poparcie - mówi rektor KUL. 

O tym, że jubileusz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zasługuje na podkreślenie znaczenia uczelni dla państwa polskiego, przekonany jest poseł PiS Artur Soboń. - Jestem pewien, że uda się stworzyć taki projekt uchwały Sejmu, który uzyska poparcie całej izby i rok 100-lecia Niepodległości Rzeczpospolitej będzie dla nas w Lublinie rokiem KUL. Staramy się także wspierać wszystkie inicjatywy ks. rektora Antoniego Dębińskiego i władz uniwersytetu o zapewnienie finansowania najważniejszych inicjatyw związanych z jubileuszem. Dla mnie jest to także osobiste zobowiązanie, bo sam jestem absolwentem KUL - dodaje poseł Soboń. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast