Nowy numer 48/2020 Archiwum

Przepis na zupę jarmużową

Żeby przygotować zupę z jarmużu należy najpierw kupić jarmuż. Potem go opłukać, pozbyć się twardych elementów łodygi. Można podsmażyć cebulkę na maśle lub oleju i razem z jarmużem przełożyć do garnka z wywarem warzywnym.

„Historia uczy, że większość ludzi niczego się nie uczy”. Historia jednak dzieje się wokół nas. I nie jest ona tylko zbiorem dokumentów i źródeł czy polityką historyczną, ale realnym życiem, doświadczeniem konkretnych, indywidualnych i niepowtarzalnych osób.

W Lublinie, z którego daleko do Sopotu i Gdańska, czytam o tym, że:

1. Prezydent Sopotu na podstawie rezolucji rady miasta z grudnia 2016 r. na wniosek mieszkańców wystąpił z wnioskiem do pani premier o umożliwienie osiedlenia się w Sopocie osieroconym dzieciom i rodzinom z Aleppo. MSWiA odmówiło ze względów bezpieczeństwa. Rzecznik rządu poinformował, że prośba prezydenta Sopotu była na poziomie dużej ogólności. Podkreślił również niefortunność niektórych sformułowań w odpowiedzi ze strony MSWiA.

Czytam również, że:

2. Nigdy nie było sprawy z dziesięcioma syryjskimi sierotami ani odmowy polskiego MSWiA na ich osiedlenie się w Sopocie, za to była gotowość przyjęcia uchodźców z Syrii pod warunkiem, że strona rządowa ewakuuje tych uchodźców. Ale możliwości ewakuacji ze względów bezpieczeństwa obecnie nie ma.

Żyjemy w równoległych światach. Ewidentnie. Pozostaje jednak nadal problem polityki imigracyjnej opartej na lęku i braku wrażliwości. To jest prawdziwy kryzys.

Dlatego proponuję wyjście, sensowniejsze myślę niż bitewki słowne na facebooku. Każdy, kto chciałby pomóc osobom dotkniętym wojną w Syrii może to zrobić wspierając Fundację PCPM. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej prowadzi na granicy z Syrią największy program pomocy humanitarnej. Szczegóły pomocy TU

Pomoc materialna nie zwalnia z innych działań i postaw. Także z myślenia, krytycznego i wrażliwego. Nie rezygnujmy z uprawiania kultury dialogu i solidarności. Rozmawiajmy ze sobą, nawet przy zupie jarmużowej. Bo o zupie z jarmużu być miało, więc podaję mój własny przepis.

Żeby przygotować zupę z jarmużu należy najpierw kupić jarmuż. Potem go opłukać, pozbyć się twardych elementów łodygi. Można podsmażyć cebulkę na maśle lub oleju i razem z jarmużem przełożyć do garnka z wywarem warzywnym. Warto dodać obrane niewielkie jabłko, ewentualnie posiekany ząbek czosnku. Należy całość doprawić solą i pieprzem i gotować ok. 20 minut. Całość należy zblendować. To wersja kremowej zupy jarmużowej. Można ją podać z grzankami lub pestkami dyni.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama