Przez kilka dni ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes zarządu Fundacji Małych Stópek będzie w Lublinie ukazywał pozytywną wartość życia każdej osoby.
Ks. Tomaszowi pomaga w trakcie wizyty w Lublinie m.in. Małgorzata Rasmus, która pracuje z dziećmi z niepełnosprawnością umiarkowaną i znaczną w dwóch ośrodkach na Lubelszczyźnie. - Nasza współpraca zaczęła się od udziału w konkursie plastycznym promującym życie. Obecna, trzecia edycja „Każdy piękny od poczęcia” ma charakter wojewódzki i objęta jest m.in. patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Jest to konkurs plastyczny skierowany do uczniów różnych typów szkół. Oczywiście niektóre organizacje i redakcje zarzucają nam, że to śmieszne i makabryczne. Ale ja pracuję z dziećmi z niepełnosprawnością i wiem, że one mają taką sama godność jak inni ludzie. Poza tym, gdyby nie upór mojej mamy też by mnie nie było. Jestem siódmym dzieckiem w rodzinie i lekarz zalecał mojej mamie aborcję, sugerując, że dziecko ma poważne wady. Urodziłam się jednak zdrowa - wyznaje M. Rasmus.
Działaczka z ruchu „Dziewuchy dziewuchom” określiła konkurs mianem makabrycznego i śmiesznego pomysłu, podając w wątpliwość słuszność patronatu wojewody lubelskiego i kuratorium oświaty nad konkursem. Podkreśla, że nie powinno się zakłamywać rzeczywistości i wmawiać dzieciom, że każde życie jest piękne, bo niektórzy nie mają możliwości normalnego rozwoju i nie będą nawet mieć zdolności do samodzielnego życia.
- Konkurs jest otwarty na wszystkich, ma charakter pozytywny, nikogo nie atakuje, ma pokazać, że każde życie jest ważne. Nie interesuje nas polityka, tylko promocja życia - podkreśla Rasmus.
Ks. Tomasz Kancelarczyk wraz z osobami wspierającymi odwiedzi kilka szkół w Lublinie, gdzie odbędą się prelekcje i pogadanki na temat wartości życia ludzkiego. Na liście znalazły się m.in. Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie i Pallotyńskie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Lublinie. Ks. Kancelarczyk weźmie również udział w programie w TVP Lublin i w Radiu Lublin.