Ogłoszono oficjalny i pełny program obchodów wielkiego jubileuszu 700-lecia Lublina. Lokacji miasta na prawie magdeburskim dokonał w 1317 r. król Władysław Łokietek, wprowadzając je w europejski obieg kulturowo-gospodarczy.
– Mówimy o inspirowaniu naszym dziedzictwem po to, żeby budować dumę z naszego miasta. Dzisiaj jest to szczególnie potrzebne dla naszej tożsamości, dla budowania wspólnoty, ale również dla budowania przyszłości – mówił prezydent Krzysztof Żuk podczas uroczystej gali programowej w Centrum Kultury w Lublinie. – Chcemy być miastem młodym, energetycznym, aktywnym – ale musimy osadzić to na silnych fundamentach, a są nimi te wieki historii, ta tożsamość lokalna i regionalna. Chcemy to wszystko przywoływać budując Lublin dla przyszłych pokoleń – podkreślał K. Żuk.
W Centrum Kultury odbyła się gala programowa obchodów Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina na prawie magdeburskim. Po raz pierwszy przedstawiono pełny program wydarzeń artystycznych, sportowych, naukowych i społecznych, które odbędą się w 2017 r. w ramach Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina. Program obchodów został przedstawiony w formie multimedialnej: było poważnie, głęboko, a niekiedy śmiesznie – nie tylko za sprawą Przemysława Buksińskiego i Marcina Wąsowskiego.
Multimedia pozwoliły pokazać najbardziej znane i charakterystyczne twarze Lublina, które mówiły o wyjątkowości tego miejsca. Składano również życzenia… miastu. Składali je m.in. Krzysztof Cugowski, abp Stanisław Budzik, abp Abel, czy Marcin Wójcik.
Całość obchodów została podzielona na 6 sezonów, które składają się na „Rok z życia miasta”. Zwieńczeniem „Prologu”, pierwszego sezonu był koncert „Zakochani w Lublinie”. Luty, marzec i kwiecień upłynie natomiast pod hasłem „Przeżywaj historię”. To czas refleksji i zadumy, nadejście Wielkiego Postu i oczekiwanie na wiosnę i „Słońce nie znające zachodu”. Zarówno Lublinianie jak i goście będą mogli poznać miasto. Otwarte zostaną muzea i niektóre kościoły, przygotowane zostaną specjalne programy, koncerty i tygodnie tematyczne. W ramach programu głównego wstęp będzie wolny.
Maj i czerwiec upłynie pod hasłem: „Poczuj energię”. Wtedy odbędzie się m.in. Noc Kultury. „Wielkie dzieje się” to czas lipca i sierpnia. To sezon wielkich widowisk. Ponadto z racji jubileuszu co weekend odbywać się będą dodatkowe wydarzenia. Wrzesień, październik i listopad to etap „Emocji sztuki”, kiedy to artyści zaproszą mieszkańców do przeżywania emocji. A grudzień – to „Świętowanie Lublina”, czyli adwentowe, rodzinne świętowanie, orszaki św. Mikołaja i Festiwal Bożego Narodzenia. Rok jubileuszu zakończy miejski Sylwester.
Będziemy informowali szczegółowo o bogatej ofercie jubileuszowych wydarzeń. Oto pierwsze aktualne darmowe oferty: