Pasja, siła i miłość - film o Marii Skłodowskiej-Curie

Film w reżyserii Marie Noëlle z Danielem Olbrychskim, Karoliną Gruszką oraz Izą Kuną w rolach głównych w polskich kinach zagości od 3 marca. Pokaz w Lublinie - 23 lutego. Prezentujemy oficjalny zwiastun filmu.

Lubelska premiera filmu o wybitnej Polce, dwukrotnej noblistce, patronce jednego z lubelskich uniwersytetów, odbędzie się w sali widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS „Chatka Żaka”. Dzieło kinowe nosi tytuł „Maria Skłodowska-Curie”. Wydarzenie organizowane jest w ramach 150. rocznicy urodzin patronki UMCS. Po pierwszym zamkniętym pokazie odbędzie się spotkanie autorskie, w którym udział wezmą reżyser M. Noëlle, producent Mikołaj Pokromski i aktor D. Olbrychski.

„»Maria Skłodowska-Curie« to wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu odkrywczyni dwóch pierwiastków - polonu i radu, ale także portret Marii Skłodowskiej, jakiej nie znaliśmy: czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności. Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla, i do tej pory pozostaje jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie tą nagrodą. Jako pierwsza w Europie uzyskała tytuł doktora, a w 1906 r. przyznano jej profesurę. Objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Jednak jej droga do sławy wiodła ścieżką pełną wyzwań i wyrzeczeń” - informują organizatorzy pokazu.

MARIA SKŁODOWSKA-CURIE - oficjalny zwiastun filmu
KinoSwiatPL
„Skłodowska musiała zmierzyć się z samotnością w obcym kraju i nieoczekiwaną śmiercią męża. A także bronić swych racji w świecie naukowym zdominowanym przez mężczyzn. Z emocjonującej i pełnej zwrotów akcji batalii wyszła jednak zwycięsko, jako osoba godna naśladowania, zasługująca na podziw i wybitna pod każdym względem. Polka stała się najbardziej wpływową kobietą swoich czasów. Albert Einstein miał o Marii powiedzieć, że ze wszystkich ludzi sukcesu, tylko ona jedna nie zmieniała się pod wpływem sławy” - podkreślają organizatorzy.

Organizatorzy zapraszają również studentów, doktorantów, pracowników oraz absolwentów UMCS na drugą projekcję, która odbędzie się tego samego dnia o godz. 19.30. Osoby zainteresowane bezpłatnym udziałem w seansie powinny zarejestrować się poprzez formularz dostępny na stronie: www.umcs.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.

„Maria Skłodowska-Curie” to międzynarodowa koprodukcja o życiu sławnej polskiej noblistki. Historia niezwykłej kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, a dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki zdominowany przez mężczyzn. To również niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków, miasta sztuki i odkryć.

W roli tytułowej w filmie wystąpiła Karolina Gruszka. Partnerują jej Iza Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej, Piotr Głowacki jako Albert Einstein, Jan Frycz jako Ernest Solvay, czyli założyciel Międzynarodowego Instytutu Fizyki, oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat, zagorzały przeciwnik Marii. Światowa premiera filmu odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W listopadzie 2016 r. obraz znalazł się w prestiżowym Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage”.

Na polskie ekrany kin film wprowadzi firma Kino Świat. Projekcjom towarzyszyć będzie wystawa prac prof. Artura Popka w białym foyer Inkubatora.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..