Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Naukowcy z Lublina i przełomowe odkrycie w leczeniu raka szyjki macicy

Zespół naukowców z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS prowadzi badania nad nowatorskim zastosowaniem enzymu lakazy z grzyba Cerrena unicolor w leczeniu raka szyjki macicy.

Ostatnie doniesienia naukowe wskazują na możliwość zastosowania tego enzymu, jako związku o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwwirusowym. W badaniach, które są przedmiotem wynalazku, naukowcy z UMCS wykazali silne działanie cytotoksyczne lakazy wobec komórek wywodzących się z pierwotnego raka szyjki macicy.

Przeprowadzając badania z udziałem aktywnej formy lakazy wyizolowanej z grzyba należącego do grupy białej zgnilizny drewna gmatkówki szarawej (Cerrena unicolor), nieoczekiwanie wykazano jej cytotoksyczne działanie na ludzkie komórki raka szyjki macicy.

Naukowcy z Lublina i przełomowe odkrycie w leczeniu raka szyjki macicy   Planowane są dalsze badania w warunkach in vivo z zastosowaniem zwierząt laboratoryjnych Bartosz Proll - Należy pamiętać, że przedstawione przez naszych naukowców wyniki, dotyczą badań w warunkach in vitro z zastosowaniem linii komórkowej. W związku z tym konieczne jest przeprowadzenie kolejnych eksperymentów z zastosowaniem innych linii komórkowych wywodzących się z tego nowotworu, bądź też materiału klinicznego pobranego od pacjentek - informuje rzecznik uniwersytetu.

Na tym etapie, planowane są więc dalsze badania w warunkach in vivo z zastosowaniem zwierząt laboratoryjnych, które pozwolą na jednoznaczne wykazanie antyproliferacyjnego wpływu lakazy na poziomie organizmu zwierzęcego - czytamy w komunikacie.

Wynalazek naukowców z UMCS z Wydziału Biologii i Biotechnologii, z Zakładu Biochemii i Zakładu Wirusologii i Immunologii to kolejna nadzieja na skuteczna walkę z rakiem szyjki macicy.

Częstotliwość zachorowań na nowotwory szyjki macicy w 2010 r. była w Polsce wyższa o około 15 proc. niż średnia dla krajów Unii Europejskiej. Najwięcej zgonów z powodu złośliwych nowotworów szyjki macicy następuje po 50, a przed 70 rokiem życia. Warto również zauważyć, że umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70 proc. wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej. Powodem jest późne wykrywanie raka, nadal mała skuteczność akcji profilaktycznych oraz niska świadomość kobiet odnośnie regularnych badań cytologicznych. Takie badanie powinna wykonywać każda dorosła kobieta raz w roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy