Nowy numer 44/2020 Archiwum

Chcemy wrócić do pierwotnej miłości. Pokuta za grzechy ludzi Kościoła

W archikatedrze lubelskiej odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej, podczas którego przepraszano z grzechy ludzi Kościoła, zwłaszcza za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

Modlitwa w pierwszy piątek Wielkiego Postu jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka i na decyzję Konferencji Episkopatu Polski, aby przepraszać Boga za wszystkie grzechy ludzi Kościoła, zwłaszcza za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich.

- Ten grzech szczególnie dotyka Kościoła. Będziemy za ten grzech przepraszać, bo jesteśmy wspólnotą. Każdy nasz osobisty grzech obniża świętość Kościoła - mówił we wstępie do modlitwy abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

W archikatedrze lubelskiej zebrali się duchowni z Lublina i dekanatów podlubelskich. Do odprawienia nabożeństwa posłużono się rozważaniami ks. Józefa Augustyna SJ.

Chcemy wrócić do pierwotnej miłości. Pokuta za grzechy ludzi Kościoła   Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu ks. Rafał Pastwa /Foto Gość - Nasze uparte trwanie w grzechu czyni nas ślepymi i niewrażliwymi o nas samych i Twoją miłość. Często wyrzekamy się jedynie grzesznych czynów, ale na dnie duszy zostawiamy w sobie przywiązanie do grzechu. Panie Jezu Chryste, naszą drogę krzyżową odprawiamy również jako wynagrodzenie za grzechy ludzi Kościoła. Za niewierności, zdrady i zgorszenia, którymi raniliśmy Twoje serce. Szczególnie chcemy Cię błagać o przebaczenie za najcięższe grzechy wykorzystywania seksualnego dzieci przez niektórych naszych współbraci. Niech Twoja męka okryje głębokim wstydem nasze serca i nasze twarze. Bo tylko w ten sposób możemy przestać lekceważyć grzechy i banalizować cierpienie ofiar - mówił abp Stanisław Budzik.

Metropolita lubelski podkreślił konieczność powrotu do pierwszej miłości, która była na początku drogi każdego powołania kapłańskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama