Tadeusz Mysłowski przekazał miastu niezwykle cenne prace 160 artystów światowego formatu. Od piątku każdy będzie mógł zobaczyć unikatową wystawę w Muzeum Lubelskim na Zamku.
Jest to pierwsza w Polsce odsłona prywatnych zbiorów Tadeusza Mysłowskiego, który mieszka w Nowym Jorku, ale sercem związany jest z Lublinem. Kolekcjoner niezwykle cenne grafiki i rysunki, które zbierał przez 50 lat, postanowił wraz z małżonką ofiarować w prezencie dla miasta Lublin, z wskazaniem na Muzeum Lubelskie. - Jestem z tym miastem organicznie związany. W tym wieku będąc mogłem uczynić taki gest dla miasta i dla ludzi, których znam. To jest dla Lublina. To, co bliskie mojemu sercu – daję naszemu miastu – podkreślił ze wzruszeniem Tadeusz Mysłowski.
Prace zebrane przez Tadeusza Mysłowskiego, pochodzą z różnych środowisk artystycznych: począwszy od Krakowa, przez Paryż, aż po Nowy Jork. Pierwszą pracą w jego kolekcji był zerwany plakat Tadeusza Kantora. Były to lata 60-te ubiegłego wieku. – Nie można sztuki zatrzymać dla siebie, trzeba się nią dzielić – mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Muzeum Lubelskim.
Wśród ofiarowanych Lublinowi prac są dzieła Salvadora Dalego i Pabla Picassa ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Obok wybitnych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej: Jana Berdyszaka, Henryka Berlewiego, Stanisława Dróżdża, Jerzego Nowosielskiego, Romana Opałki, Jana Pamuła, Jerzego Panka, Henryka Stażewskiego znajdują się w kolekcji prace m.in.: Pieta Mondriana, Jaspera Johnsa, Salvadora Dalego, Jeana Arpa, Pabla Picassa czy Andy’ego Warhola.
Wystawa tych wszystkich niezwykłych prac w Muzeum Lubelskim na Zamku zostanie uroczyście otwarta w piątek 17 marca o godz. 18.00. Już teraz wiadomo, że oprócz Tadeusza Mysłowskiego obecni będą na niej niezwykli goście. Natomiast od 18 marca do 3 maja zbiory będą dostępne dla wszystkich chętnych.– Jest to zdecydowanie najważniejsze wydarzenie dla naszego muzeum w 2017 r. – podkreśla dr Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego.
Zetkniecie się z Nowym Jorkiem spowodowało, że T. Mysłowski zerwał z dotychczasowym estetyzmem w sztuce, lansowanym przez krakowską Akademię. Zaczął szukać własnej drogi. – Wtedy też doszło do otwarcia na nowe nurty w kolekcji. Otworzył ją na awangardę z abstrakcją geometryczną – podkreśla Anna Hałata, kurator wystawy.
Tadeusz Mysłowski jest malarzem i grafikiem. Urodził się w Piotrkowie koło Lublina w 1943 r. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie oraz malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Swoje prace prezentował m.in. w Paryżu, Lizbonie, Nowym Jorku. W 1970 r. zamieszkał w Nowym Jorku i mieszka tam do dziś. Jest laureatem „Angelusa Lubelskiego” za 2009 r. i laureatem Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.