Nowy numer 43/2020 Archiwum

Poszukiwani bliźniacy genetyczni

Już w weekend, 18-19 marca, w galeriach handlowych w Lublinie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku.

Co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. - Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku, niestety jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie - informuje Bartłomiej Cisek z Fundacji DKMS. - Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia - dodaje. 

Wszyscy, którzy w najbliższy weekend wybiorą się do lubelskich galerii handlowych na zakupy, będą mogli skorzystać z okazji i zarejestrować się, by móc pomóc swojemu bliźniakowi genetycznemu wygrać walkę z nowotworami krwi. 

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się w Tarasach Zamkowych, w Atrium Felicity i w Galerii Olimp. 

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama