Nowy numer 43/2020 Archiwum

Miliony złotych na remont lubelskich kościołów

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało archidiecezji lubelskiej 13 mln zł na remont zabytkowych kościołów, m.in. katedry oraz św. Piotra przy ulicy Królewskiej.

Prace ruszą niebawem, a ich efekt będzie można oglądać jeszcze w tym roku.

- Na razie nie podpisaliśmy jeszcze stosownych umów, ale wiemy, że pieniądze, które otrzymaliśmy pozwolą nam na remont prezbiterium, ołtarza głównego, ambony i XIX-wiecznych polichromii. W planach jest też wymiana posadzki - mówi ks. Bogusław Suszyło rektor kościoła św. Piotra.

Oprócz prac renowacyjnych w kościele planowane jest także powstanie dwóch muzeów: Drogi Neokatechumenalnej oraz Muzeum Solidarności.

- Nasz kościół  jest miejscem, gdzie w 1975 roku powstała pierwsza wspólnota neokatechumenalna. To tutaj obywały się pierwsze katechezy i realne oblicze zaczęły przybierać postanowienia Soboru Watykańskiego II. Mamy dokumenty z tamtego czasu, dysponujemy ikonami Kiko - założyciela Drogi, fotografiami z tamtych czasów i wieloma świadectwami ludzi. To wszystko chcemy pokazać - podkreśla ks. Bogusław.

Z kościołem przy Królewskiej wiąże się także historia lubelskiej "Solidarności". To tutaj odbywały się Msze za ojczyznę gromadzące tysiące ludzi. - Do dziś współpracujemy z Regionem Środkowo-Wschodnim Solidarności i wspólnie chcemy pokazać historię ludzi walczących o wolną Polskę - mówi rektor kościoła św. Piotra.

Pieniądze na remont otrzymała także katedra. Zostanie wykonany remont ołtarza głównego, organów łącznie z prospektem, a także polichromii na chórze.

- Dzięki funduszom planujemy też przygotowanie na chórze ekspozycji zabytkowych przedmiotów takich jak wota Krzyża Trybunalskiego, zabytkowe dokumenty, pamiątki zachowane po lubelskiej farze - mówi ks. Adam Lewandowski, proboszcz katedry.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama