W nocy z 16 na 17 marca hitlerowcy rozpoczęli likwidację getta na Podzamczu. Otwarcie Szlaku Pamięci, wernisaż wystawy zatytułowanej "Dzielnice zagłady", misterium "Światła i Ciemności", oratorium „Opowieści z Nocy” i rozpoczęcie tworzenia „Księgi Zagłady” - to główne punkty upamiętnień ofiar akcji, w wyniku której zginęło około 2 milionów Żydów.
Z Lublina odszedł pierwszy, liczący 1,4 tys. osób, transport do obozu zagłady w Bełżcu. W Lublinie też znajdował się sztab całej operacji, która miała na celu wymordowanie wszystkich Żydów znajdujących się na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Do połowy kwietnia 1942 roku do Bełżca wysłano około 28 tys. Żydów. Datę 16 marca uznaje się za początek Akcji Reinhardt - zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie.
Obchody 75 rocznicy tych tragicznych wydarzeń przygotowały Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN i Państwowe Muzeum na Majdanku. Pierwszym i najważniejszym punktem dzisiejszych obchodów był przemarsz Szlakiem Pamięci "Lublin. Pamięć Zagłady".
- Na nas, mieszkańcach tego miasta, ciąży obowiązek mówienia o tych wydarzeniach i pamiętania o nich - podkreślał Tomasz Pietrasiewicz dyrektor teatru NN. - To bardzo ważne, że 75 lat po tych wydarzeniach upamiętniamy ostatnią drogę tych ludzi Dziś chcemy wyrazić swoje współczucie dla tych wszystkich, których wtedy zamordowano.
Szlak Pamięci, którym przeszli przedstawiciele miasta, województwa, bp Mieczysław Cisło, młodzież z lubelskich szkół, mieszkańcy Lublina, przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Filia w Lublinie oraz przedstawiciele Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, na teren miejsca pamięci Umschlagplatz, rozpoczyna się od strony Wzgórza Zamkowego w miejscu po dawnej synagodze Maharszala.
- Ten dzisiejszy przemarsz tak bardzo symboliczny bo prowadzący tą drogą, którą przechodzili mieszkańcy Lublina wywożeni stad do Bełżca, znaczy, że chcemy pamiętać i pamiętamy - podkreślał prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
W uroczystościach wzięli także udział mieszkańcy Lubelszczyzny, którym udało się ocalić swe życie jak Roman Litman oraz ci, którzy pomagali Żydom jak pani Marianna Krasnodębska.
O 16.30 w Trybunale Koronnym odbędzie się wernisaż wystawy organizowanej przez Muzeum na Majdanku - „Dzielnice Zagłady”. A o 18.30 podczas misterium „Światła i Ciemności” pod Bramą Grodzką zostanie odczytany fragment listy zawierającej około 4,5 tys. nazwisk mieszkańców getta. W tym czasie zgasną światła na terenie nieistniejącej dzielnicy żydowskiej. Na godzinę 19 w Bramie Grodzkiej zaplanowano premierę oratorium „Opowieści z Nocy”.