Nowy numer 13/2024 Archiwum

Filozofia to doskonała inwestycja. Niebawem 59. Tydzień Filozoficzny

Tegoroczny Tydzień Filozoficzny na KUL został tak zaplanowany, aby także licealiści mogli spotkać się z uniwersytetem i filozofią na najwyższym poziomie. A nic tak nie inspiruje, jak bezpośrednie spotkanie z wybitnymi umysłami.

Filozofię na KUL uprawia się na najwyższym poziomie. To wizytówka uniwersytetu. Trudno wymienić wszystkie korzyści płynące ze studiowania filozofii, ale zdają się one być coraz bardziej doceniane również przez ludzi młodych.

Tegoroczny Tydzień Filozoficzny został tak zaplanowany, aby także licealiści mogli spotkać się z uniwersytetem i filozofią na najwyższym poziomie. A nic tak nie inspiruje, jak bezpośrednie spotkanie z wybitnymi umysłami. Dlatego warto, aby nauczyciele i wychowawcy dali możliwość uczniom skorzystania z tej oferty. Tegoroczny TF potrwa od 3 do 7 kwietnia w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Szczegółowy plan TU.

- Zachęcam do udziału w tegorocznym Tygodniu Filozoficznym. Poświęcony jest on „Źródłom filozofii”, czyli temu wszystkiemu z czego filozofia wyrasta, a wiec wewnętrznym i egzystencjalnym doświadczeniom ludzkim - mówi prof. Monika Walczak, dziekan Wydziału Filozofii KUL. - Dla mnie filozofia to dziedzina, która daje całościowe widzenie rzeczywistości. Z własnego doświadczenia wiem, że inne kierunki nie dają takiej syntezy widzenia rzeczywistości jak filozofia - dodaje. Filozofia ma również przełożenie na praktyczny wymiar życia. - Krytyczne myślenie, umiejętność myślenia niestandardowego i radzenia sobie w społeczeństwie i z pluralizmem to tylko niektóre możliwości jakie daje filozofia. A są one nie do przecenienia. Osoby, które skończyły studia filozoficzne, często osiągają większe sukcesy zawodowe, i to w różnych wymiarach. Bo filozofia daje coś więcej - precyzuje pani dziekan.

Plan tegorocznego Tygodnia Filozoficznego jest niezwykle interesujący. W Lublinie swoje możliwości zaprezentują wybitni myśliciele. Zgodnie z założeniami Karla Jaspersa poszczególne dni poświęcone zostaną zagadnieniom: wstrząsu egzystencjalnego, wątpieniu i zdumieniu oraz wierze filozoficznej. Odbędzie się również konferencja studencka i ogólnopolski konkurs logiczny. Zaplanowano także spotkanie nauczycieli filozofii i etyki w związku z reformą szkolnictwa. Marcin Iwanicki z Katedry Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej wyjaśnia, że w finale konkursu logicznego bierze udział 80 uczniów szkół średnich, a po nim będą brać udział w dalszych punktach programu TF.

- Prace nad Tygodniem Filozoficznym rozpoczęliśmy na dobre w listopadzie ubiegłego roku. Uważam, że przygotowaliśmy dobrą propozycję na wysokim poziomie - podkreśla Justyna Kurlak, prezes Koła Filozoficznego studentów KUL. Jacek Jarocki z Katedry Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej i tutor w Akademii Młodych Humanistów KUL przypomina, że filozofia to nie tylko namysł akademicki, ale również ćwiczenie duchowe - czyli pewna praktyczna działalność. Wydarzenie odbywać się będzie w Centrum Transferu Wiedzy (naprzeciw kościoła akademickiego KUL) w sali 113.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy