100 rocznica urodzin prof. Włodzimierza Fijałkowskiego patrona Poradni Psychoprofilaktyki i Terapii Rodzin w Lublinie była okazją do wspólnej modlitwy i przypomnienia postaci profesora.
- Dobrze, że jubileusz urodzin patrona prof. Włodzimierza Fijałkowskiego poradnia, która służy rodzinie, świętuje gromadząc się na Mszy św., bo profesor był przede wszystkim człowiekiem Ewangelii, którą stawiał ponad karierę zawodową i to ona inspirowała wszystkie jego działania, które pomagały rodzinie, broniły życia, zawsze stawiały na dobro drugiego człowieka - mówił abp Stanisław Budzik, który przewodniczył Mszy św. w kościele Ducha Świętego w Lublinie.
Nawiązując do Ewangelii z dnia, która opisuje historię sparaliżowanego człowieka czekającego przy cudownej sadzawce na poruszenie wody, a którego nie ma kto do niej wprowadzić, biskup mówił, że wielu ludzi nie wierzy dziś w cuda.
- Często ludziom wydaje się niemożliwe żeby Bóg wkroczył w świat przyczyn i skutków i coś zmienił. Jednak to Bóg utrzymuje świat w swojej ręce, nawet jeśli to świat przyczynowo-skutkowy i nieustannie objawia swą miłość na różne sposoby, także poprzez cuda - mówił abp Stanisław.
Czasem są to cuda spektakularne, a czasem to działanie jednego człowieka dla dobra drugiego.
- Człowiekowi z Ewangelii pomógł Jezus zauważając go i uzdrawiając. To przykład dla nas jak mamy się zachowywać, jak w praktyce wypełniać przykazanie miłości. Doskonale robił to właśnie prof. Włodzimierz Fijałkowski, który patronuje poradni, więc i zachęca do podobnych działań pracowników tej placówki - podkreślał biskup.
Profesor Włodzimierz Fijałkowski (1917-2003) był znanym w Polsce i na świecie ginekologiem-położnikiem, który zasłynął jako twórca polskiego modelu szkoły rodzenia oraz profilaktyki porodowej. Był popularyzatorem wiedzy z zakresu naturalnego porodu i karmienia, naturalnego planowania rodziny, prekursorem rozwoju psychologii prenatalnej oraz obecności ojca przy porodzie. Profesor łączył w sobie wysoki profesjonalizm zawodowy z głębokim etosem humanisty i uczonego. Obok pracy klinicznej i naukowej angażował się w rozległą działalność organizacyjno-społeczną.
- Przy tym wszystkim Włodzimierz Fijałkowski był związany z naszym miastem zarówno poprzez swoją aktywność zawodową jak i liczne więzi przyjaźni. Utrzymywał kontakty z nasza poradnią, uczestnicząc w konferencjach i wspólnych spotkaniach oraz angażując się w przedsięwzięcia edukacyjne i profilaktyczne. Współpracował także z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim - podkreślają pracownicy poradni.
Postawa i droga życiowa profesora Włodzimierza Fijałkowskiego stała się inspiracją dla pracowników Specjalistycznej Poradni Psychoprofilaktyki i Terapii Rodzin w Lublinie, którzy zaproponowali po śmierci Profesora, aby stał się patronem poradni. Włodzimierz Fijałkowski bronił bowiem życia ludzkiego w warunkach wymagających niekiedy wręcz heroizmu (był więźniem obozu koncentracyjnego). Wykazał odwagę w głoszeniu poglądów na temat godności życia ludzkiego i rodziny także w totalitarnym systemie komunistycznym, nawet za cenę szykan i utrudniania rozwoju zawodowego. Jego entuzjazm i pozytywne nastawienie do ludzi pomagało mu być także edukatorem i wychowawcą młodzieży, której starał się przekazać swoje życiowe doświadczenie i wiedzę.