Lublin co roku włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 2 kwietnia. Wydarzenie to ma zwrócić uwagę na potrzebę wczesnego rozpoznawania i diagnozowania autyzmu, ale także na izolację czy nawet dyskryminację, jakich doświadczają osoby dotknięte autyzmem i ich rodziny.
Żeby dotrzeć do ich świata, trzeba znaleźć odpowiedni klucz. W zasadzie nie jeden klucz, ale tysiące, bo każdy przypadek autyzmu jest jedyny w swoim rodzaju.
Zazwyczaj nie patrzą ludziom w oczy. Mają problemy w relacjach społecznych. Trudno im się porozumieć z otoczeniem. Denerwują ich inni ludzie. Bawią się w tylko jeden, ściśle określony sposób. W wielu przypadkach oznacza to autyzm. Na czym on polega, wie coraz więcej osób. Jeszcze kilka lat temu zdiagnozowany u dziecka autyzm budził lęk rodziców. Dziś większość z nich postanawia wziąć byka za rogi i dowiedzieć się o problemie jak najwięcej. Efekt jest taki, że rodzina zaczyna inaczej funkcjonować. Pewne zachowania i reakcje dziecka, które do tej pory były zaskakujące i niezrozumiałe, dają się wyjaśnić, a podjęta z dzieckiem odpowiednia praca przynosi efekty. Nie da się jednak ukryć, że to spore wyzwanie.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony został przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Charakterystycznym motywem obchodów jest kolor niebieski. W tym dniu na znak solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami, zgodnie z hasłem „Zaświeć się na niebiesko”, reprezentacyjne budynki i budowle na całym świecie podświetlane są na niebiesko.
W wydarzeniu tym od kilku lat uczestniczy miasto Lublin. Podobnie jak w roku ubiegłym podczas tegorocznej inauguracji obchodów Lubelskich Dni Autyzmu w dniu 2 kwietnia na kolor niebieski podświetlony został budynek Centrum Spotkania Kultur, odbyło się też spotkanie otwarte dla mieszkańców Lublina podczas którego można było dowiedzieć się o problemach związanych z autyzmem.