Młody człowiek chce się dowiedzieć bardzo dużo o Bogu i odpowiedzieć sobie na pytanie: „wierzyć czy nie wierzyć?”.
Procesję z palmami i Eucharystię pod przewodnictwem abp. S. Budzika w ramach diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży 2017 poprzedziło m.in. Forum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.
Przebiegało ono pod hasłem: „Młodzi w Kościele - wierzący, gniewni, potrzebujący”. Celem spotkania była refleksja nad stanem duszpasterstwa młodzieży w naszej archidiecezji oraz wypracowanie form współdziałania pomiędzy różnymi środowiskami związanymi z pasterską troską o młodych.
W spotkaniu w Centrum Transferu Wiedzy KUL uczestniczyli przedstawiciele poszczególnych grup i wspólnot oraz duszpasterze.
- Jesteśmy tu w bardzo elitarnym gronie. Kościół pracuje wewnątrz ludzkich serc, ale powinniśmy być również widoczni na zewnątrz - mówił do zebranych ks. Adama Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży archidiecezji lubelskiej.
- Chcemy się zastanowić jak być Kościołem, który się formuje i wychodzi do świata, do waszych rówieśników. Chcemy się zastanowić również nad tym jak formować przyszłych kapłanów - precyzował.
Przypomniał uczestnikom, że w październiku 2018 r. rozpocznie się Synod Biskupów na temat: „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.
Papież Franciszek w orędziu na XXXII Światowy dzień Młodzieży 2017 r. podkreśla, że synod będzie okazją do tego, by postawić sobie pytanie w jaki sposób ludzie młodzi przeżywają doświadczenie wiary pośród wyzwań naszych czasów.
- Podejmiemy również kwestię tego, jak możecie wypracować plan życia, rozpoznając swoje powołanie, pojmowane szeroko, czyli do małżeństwa, w środowisku świeckim i zawodowym, lub do życia konsekrowanego i kapłaństwa - pisze do młodych papież. Franciszek podkreśla jednocześnie, że zależy mu na pewnej zgodności planowania przyszłorocznego synodu i następnych ŚDM w Panamie.
- Jest to śmiałe postawienie problematyki duszpasterstwa młodzieży. Moim zdaniem, o powołaniu można mówić wtedy, gdy mamy fundamenty. Stąd pojawia się pytanie, czy my dajemy młodym trwałe fundamenty - zastanawiał się podczas forum ks. A. Bab.
W Forum uczestniczyło kilkadziesiąt osób, przedstawiciele grup i wspólnot oraz ich duszpasterze. Byli reprezentanci ruchu oazowego, KSM, fundacji „Szczęśliwe dzieciństwo” oraz młodzież formowana przez ojców kapucynów i księży sercanów. Była też grupa młodzieży z Puław, która przyjechała z ks. K. Krakowiakiem.
W spotkaniu uczestniczyli także uczestnicy „Akademii młodzieżowej” w Lublinie.
- Mamy, moim zdaniem, kompletnie skonstruowany program formacyjny i duszpasterski dla młodzieży. Dlatego chcemy się podzielić swoimi doświadczeniami, a po drugie chcemy posłuchać jakie pomysły mają inni - mówi Wacław Czakon z fundacji „Szczęśliwe dzieciństwo”, która realizuje program formacyjny „Akademia młodzieżowa”.
- Trzeba dzisiaj znaleźć sposób na to, by młody człowiek przyszedł do Kościoła i w nim pozostał. Młodzież chce się dowiedzieć bardzo dużo o Bogu i odpowiedzieć sobie na pytanie: „wierzyć czy nie wierzyć?”. W niektórych miejscach nie ma pomysłów na to jak przyciągnąć młodzież. Ja pamiętam jak niegdyś proboszcz kupił stół do ping-ponga i mu się tyle chłopaków zeszło, że w niedzielę się na prezbiterium nie mieścili. I dzisiaj jest problem właśnie tego „nowego stołu do ping-ponga”. Trzeba wyszukać coś nowego, coś atrakcyjnego. Wielu z tych chłopaków, którzy przyszli pograć w ping-ponga wylądowało w seminarium - tłumaczy Czakon.
- Aktywnością i ciekawością zaraziła mnie najpierw moja starsza siostra. Dzisiaj widzę swój niesamowity rozwój, kilka lat uczestnictwa w „Akademii młodzieżowej” w Lublinie dało mi bardzo dużo. Zmieniłam podejście do ludzi, do życia. Mamy dwie „firmy” w akademii: medialna i teatralną - mówi Izabela Grzesiak. - Moim zdaniem, reformę duszpasterstwa, reformę Kościoła trzeba zacząć od reformy samych ludzi. Nie wszyscy jeszcze rozumieją, że uczestnictwo z życiu Kościoła zobowiązuje do przemiany, ciągłej pracy nad sobą i wysiłku - precyzuje nastolatka.
Forum w CTW KUL otworzył ks. prof. Andrzej Kiciński, prorektor KUL. Nawiązując do Jana Pawła II zachęcił młodzież do aktywności i chęci rozwoju. Zaprosił, by na KUL czuli się jak u siebie i by zawsze chętnie wracali. - Zanieście entuzjazm do waszych środowisk - zachęcał.
Oto plan ostatniego dnia obchodów diecezjalnego ŚDM 2017:
9 kwietnia (niedziela palmowa)
13.30 – kościół akademicki KUL – Kościół prześladowany w Syrii – spotkanie z przedstawicielem chrześcijan z Syrii: siostra Annie Demerjian z Aleppo
14.30 – procesja z palmami do archikatedry
15.30 – archikatedra – Msza św. pod przewodnictwem abpa Stanisława Budzika