Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Poznaj historię Lublina w 10 dni

Już wkrótce szósta edycja Sezonu Lublin. Będzie szczególna ze względu na jubileusz 700-lecia miasta. Mieszkańcy Lublina mogą wybierać spośród niemal 300 wydarzeń, które odbędą się w dniach od 28 kwietnia do 7 maja.

Tegoroczny program zachęca do poznania dawnych historii Lublina, poznania biografii ciekawych postaci czy odkrycia nieznanych miejsc na mapie. – Poprosiliśmy naszych lokalnych partnerów o przygotowanie propozycji wydarzeń, które wpisują się w jubileusz 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. Oprócz spacerów i historycznych wycieczek przygotowaliśmy także warsztaty, spływy kajakowe i szereg atrakcji nawiązujących do naszej bogatej tradycji. Specjalne wydarzenia dedykowane są najmłodszym lublinianom. Serdecznie zachęcam mieszkańców do wybrania się prawdziwą podróż przez stulecia naszego miasta – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Dzięki współpracy z ponad 30. partnerami mieszkańcy poznają historię, podczas siedmiu historycznych spacerów na 700-lecie, posłuchają dźwięków Ogrodu Saskiego, przejdą uliczkami dawnego Lublina rozjaśnionego światłem latarni gazowych. Z pomocą opowieści przewodników turystycznych będzie można przenieść się na ulice wypełnione turkotem dorożek, świstem pierwszych odjeżdżających pociągów, warkotem startujących samolotów o dumnej nazwie „Lublin” produkowanych w fabryce Plagego i Laśkiewicza, czy myśliwskich Ansaldo A-1 Balilla. Przybliżone będą tradycje jarmarków lubelskich od Średniowiecza do XX w., a podczas warsztatów kulinarnych uczestnicy odkryją smak królującej na stołach kaszy zgłębiając receptury i tajniki przygotowywania regionalnych dań wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Lubelskiego.

Odrębne propozycje zostały przygotowane dla najmłodszych uczestników Sezonu. Będą to gry historyczne, questy czy gry miejskie. Drużyny będą walczyły o koronę królewską Zygmunta Augusta, paziowie będą podążać śladami starej mapy i wykonywać zadania związane z historią i lubelskimi legendami oraz zbierać informacje o polskich królach, którzy byli związani z Lublinem. Dzieci będą mogły zgłębiać tajemnice regionalnej kuchni podczas warsztatów prowadzonych przez doświadczonych kucharzy.

Kalendarium wydarzeń oraz aktualne informacje na temat Sezonu Lublin 2017 są dostępne na stronie internetowej www.sezon.lublin.eu. Zapisy na wybrane imprezy prowadzone będą od 19 kwietnia za pośrednictwem strony www.sezon.lublin.eu i stacjonarnie w biurze obsługi Sezonu Lublin, które mieści się w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej.

Aby umożliwić udział w Sezonie, jak największej liczbie osób, każdy uczestnik będzie mógł zapisać się maksymalnie na dwa wydarzenia. Podczas rezerwacji należy wypełnić formularz i podać numer telefonu, na który zostanie przesłany SMSem kod umożliwiający dokonanie rezerwacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy