Nowy numer 46/2018 Archiwum

Studentka kryminalistyki o malowaniu jajek

Każdy ma swój sposób na najładniejszą pisankę. Jednak to nie efekt jest najważniejszy, ale jedność w rodzinie i wielka radość, jaka towarzyszy wspólnemu ozdabianiu jajek do wielkanocnego koszyczka. O tradycji w swoim domu opowiada Barbara Zalewska studentka chemii kryminalistycznej UMCS.

Wielkanoc, jak każde chyba święta, jest dla mnie przede wszystkim czasem na rodzinne przeżywanie ważnych spraw. Na co dzień każdy z nas po swojemu przeżywa wiarę, ale Wielkanoc jednoczy nas wszystkich razem.

Lubię bardzo tradycje pielęgnowane w moim rodzinnym domu od najmłodszych lat. Dawniej, wspólnie z siostrami, ścigałyśmy się, która zrobi ładniejszą pisankę, poświęcając na ich wykonane dużo czasu i trudu.

Dziś już tak nie jest, może dlatego, że dorosłyśmy, ale wciąż malujemy pisanki, od niedawna z najmłodszym członkiem naszej rodziny, moją siostrzenicą, która jest zachwycona. Wspólnie wybieramy się z koszyczkiem do kościoła, modlimy się, a w niedzielę Zmartwychwstania zasiadamy do rodzinnego uroczystego śniadania. Te chwile nas jednoczą, dają poczucie siły płynącej z licznej rodziny, a świętowanie Zmartwychwstania umacnia nas w pokonywaniu różnych trudności.

Czas Wielkanocy to także czas wielu wyjazdów, by spotkać się z bliskimi, wspólnie poświętować. To także okazja do poznania zwyczajów w innej niż własna rodzina i parafia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy