Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

90. urodziny emerytowanego papieża Benedykta XVI

16 kwietnia to dzień urodzin Josepha Ratzingera i okazja do przypomnienia, że emerytowany papież Benedykt XVI jest doktorem honoris causa katolickiego uniwersytetu w Lublinie.

Joseph Kardynał Razinger urodził się 16 kwietnia 1927 r. w południowobawarskiej miejscowości Marktl nad rzeką Inn. W latach 1946-1951 studiował w Freising i Monachium filozofią oraz teologię. W roku 1951 przyjął święcenia kapłańskie w Freising, po czym kontynuował studia specjalistyczne w Monachium m.in. pod kierunkiem profesorów Romano Guardiniego i Gottlieba Söhngena. W 1953 otrzymał doktorat na podstawie pracy w zakresie studiów nad eklezjologią św. Augustyna. Już w 1957 roku habilituje się, również na uniwersytecie monachijskim, w zakresie teologii fundamentalnej.

W 1963 roku przenosi się do uniwersytetu w Munster, a następnie w 1966 do słynnej Tybingi. Jako wybitny teolog był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany m.in. tytułami doktora honoris causa. W 1988 r. taki tytuł przyznał mu Katolicki Uniwersytet Lubelski, co było okazją do odwiedzin tego miasta przez późniejszego papieża.

Laudację na jego cześć wygłosił wówczas abp Alfons Nossol, a sam laureat przygotował wykład zatytułowany "Człowiek reprodukcja czy stworzenie. Teologiczne pytania o początek ludzkiego życia".

Joseph Ratzinger był dziekanem Kolegium Kardynalskiego w latach 2002 do 2005. Biskupem Rzymu został wybrany 19 kwietnia 2005 r. i przybrał imię Benedykt XVI. Zrezygnował z urzędu 28 lutego 2013 r. Od tamtej pory przysługuje mu tytuł "emerytowany papież".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy