Zrozumieć FAS czyli płodowy zespół alkoholowy

Skrót brzmi dla wielu tajemniczo, a jego wyjaśnienie, że to płodowy zespół alkoholowy, budzi lęk. Czym jest i jak sobie z nim radzić powiedzą specjaliści podczas konferencji na KUL, której patronuje Gość Niedzielny.

Płodowy zespół alkoholowy to zespół wad wrodzonych obejmujących zaburzenia zarówno fizyczne jak i neurologiczne. FAS (z ang. Fetal Alkohol Syndrome) jest konsekwencją picia alkoholu przez kobietę w ciąży. Nie wiadomo jaka dokładnie ilość alkoholu wywołuje zaburzenia u dziecka, wiadomo natomiast, że może to być nawet sporadyczne spożywanie trunków przez ciężarną.

Alkohol to substancja, która z łatwością przedostaje się przez łożysko do płodu. Wpływa on na rozwój płodu, uszkadza mózg i hamuje prawidłowy wzrost dziecka. Zespół Alkoholowy płodu jest nieuleczalny.

- To nie tylko zaburzenia fizyczne w postaci np. mniejszej głowy w stosunku do reszty ciała, ale i problemy w dostosowaniu społecznym, a zatem kłopoty w szkole, brak koncentracji, ADHD, depresje i łatwość do uzależniania się - wyjaśnia Mateusz Miernik z KUL.

"Zrozumieć FAS. Płodowy Zespół Alkoholowy - stereotypy, dylematy, wyzwania" to tytuł konferencji na KUL, która odbędzie się 20 kwietnia, początek o 10.00
Zrozumieć FAS czyli płodowy zespół alkoholowy   Konferencja jest organizowana przez Katedrę psychopedagogiki Instytutu Pedagogiki KUL oraz Rodzinny Dom im. Serca Jezusa w Lublinie.
Troską organizatorów jest naświetlenie problematyki FAS oraz pokazanie szerokich perspektyw stymulacji rozwoju dzieci obciążonych tym zaburzeniem. Konferencja jest skierowana przede wszystkim do kandydatów na rodziców adopcyjnych i rodziców zastępczych oraz pracowników organizacji i instytucji zajmujących się wsparciem dziecka i rodziny. Naszą misją jest przedstawić FAS jako realny problem a jednocześnie dać nadzieję że "wiele w tym obszarze można jeszcze zrobić".
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: