Wojenne zdjęcia Lublina to zbiór ponad 130 fotografii przekazanych Teatrowi NN przez osobę, która chce pozostać anonimowa. Są to zdjęcia wykonane przez niemieckich żołnierzy pokazujące miasto po bombardowaniach w 1939 roku.
Zdjęcia opowiadają historię miasta po wybuchu II wojny światowej. Część z nich jest opisane na rewersie, część posiada jedynie datę wykonania. Nie znany jest autor fotografii. Wiadomo, że to niejedna osoba, ani nie jest to zbiór wykonany na czyjeś zlecenie.
- Nie ma pewności, że wszystkie zdjęcia w zbiorze zostały zrobione w Lublinie. Pewność mamy co do tego, że wszystkie zostały zakupione na aukcjach internetowych, gdzie figurowały jako kadry przedstawiające żydowską dzielnicę Lublina - podkreślają pracownicy Teatru NN, który zdjęcia zdigitalizował.
Nie wiadomo, co kierowało osobami, które wystawiły fotografie na sprzedaż. Czy była to chęć pozbycia się kłopotliwych pamiątek przodków, czy też zwykły handel zdobytymi gdzieś zdjęciami.
- Jedno jest pewne - zdjęcia te stanowią unikalny materiał dotyczący wojennej historii Lublina, a zwłaszcza społeczności żydowskiej zamieszkującej w naszym mieście od 600 lat - mówią pracownicy Teatru NN.
Na zdjęciach można zobaczyć różne fragmenty Lublina. Jest Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście,Wieniawa, jednak większość ujęć pokazuje nieistniejącą już dzielnicę żydowską na Podzamczu.
- Rozpoznajemy ulicę Szeroką, najważniejszą ulicę miasta żydowskiego, ulicę Krawiecką najbiedniejszą w tej okolicy, ulicę Jateczną słynną z powodu znajdującej się w pobliżu Wielkiej Synagogi. Są to często jedyne widoki tych ulic, gdyż przed wojną fotografowie rzadko zapuszczali się w te rejony Lublina - mówi Grzegorz Jędrek z Teatru NN.
Zbiór przekazanych zdjęć można oglądać na specjalnie stworzonej stronie internetowej www.teatrnn.pl/zdjeciawojenne.