Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

15-lecie zespołu Camerata Lubelska i wielki koncert w archikatedrze

Zespół wokalno-instrumentalny Camerata Lubelska zaprasza wszystkich lubelskich melomanów na wydarzenie podsumowujące 15 lat swojej działalności scenicznej.

Camerata Lubelska to zespół wokalno-instrumentalny powołany z inicjatywy nieżyjącego już Kazimierza Górskiego. Od początku swej działalności artystycznej promuje dzieła polskich kompozytorów prezentując je w kontekście twórczości zachodnioeuropejskiej. Zespół łączy muzykę z narracją słowną w postaci tekstów zaczerpniętych z literatury pięknej lub z dzieł filozofów, myślicieli i Ojców Kościoła.

Z okazji jubileuszu piętnastoletniej działalności, który zespół łączy z obchodami jubileuszu 700-lecia Lublina, przygotowany został niezwykły koncert. - Chcieliśmy tym muzycznym wydarzeniem wzbogacić ofertę kulturalną Lublina z okazji wielkiego jubileuszu miasta - informuje Tadeusz Szykuła wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Camerata Lubelska i jednocześnie jeden z chórzystów. - To będzie koncert o wysokim poziomie artystycznym - przekonuje. - Chcemy promować dziedzictwo kulturowe przedstawiając repertuar nie wykonywany przez inne zespoły artystyczne i tym samym wpłynąć na podniesienie wrażliwości muzycznej i estetycznej wśród mieszkańców Lublina - dodaje. 

W programie koncertu znajdą się utwory muzyki sakralnej dawnej i współczesnej a capella, a także po raz pierwszy w Lublinie zostanie wykonana Litania do Świętego Jana Nepomucena - dzieło wokalno-instrumentalne XVII wiecznego polskiego kompozytora Józefa Zeidlera. - Dzieło to zostało odnalezione i opracowane do wykonania przez założyciela Cameraty Lubelskiej prof. Kazimierza Górskiego - wyjaśnia T. Szykuła. 

Nieodzownym elementem niemal każdego koncertu Cameraty Lubelskiej stało się słowo poetyckie, które tradycyjnie także i tym razem wygłosi Jerzy Zelnik.

Koncert już w najbliższą sobotę 22 kwietnia o godz. 20 w archikatedrze lubelskiej. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy