Nowy numer 49/2020 Archiwum

Arcybiskup Stanisław Budzik obchodzi imieniny

Święty Stanisław, którego uroczystość przypada 8 maja jest patronem nie tylko sanktuarium znajdującego się na terenie archidiecezji lubelskiej, ale także patronuje abp Stanisławowi, pasterzowi naszej archidiecezji.

Funkcję metropolity lubelskiej arcybiskup Stanisław Budzik sprawuje od roku 2011. Jego uroczysty ingres do archikatedry lubelskiej miał miejsce 22 października 2011 r. Od tego czasu posługuje wiernym z naszej archidiecezji. Pracy arcybiskupa przyświecają słowa wypowiedziane podczas ingresu zacytowane za św. Augustynem: Dla was jestem biskupem, z wami jestem chrześcijaninem.

Urodził się 25 kwietnia 1952 r. w Łękawicy k. Tarnowa. Po złożeniu w 1971 roku egzaminu dojrzałości w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego.

Święcenia prezbiteratu otrzymał w dniu 29 maja 1977 r. z rąk bpa Jerzego Ablewicza. W tym samym roku uzyskał tytuł magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1982-1988 studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Innsbrucku, gdzie obronił pracę doktorską pt. Doctor pacis. Theologie des Friedens bei Augustinus. Za pracę tę otrzymał w roku 1989 nagrodę prezydenta miasta Innsbrucka, ukazała się ona także drukiem w serii naukowej Innsbrucker Theologische Studien.

 Habilitację z nauk teologicznych uzyskał w 1997 r. na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś Uniwersytet Papieski Jana Pawła II) w Krakowie na podstawie pracy Dramat odkupienia. Kategoria dramatyczne w teologii na przykładzie R. Girarda, H.U. von Balthasara i R. Schwagera. W roku 2002 uzyskał stanowisko profesora nadzwyczajnego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Arcybiskup Stanisław zanim trafił do diecezji lubelskiej przez lata pracował w diecezji tarnowskiej. Pełnił wiele różnych funkcji. 

24 lutego 2004 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej ze stolicą tytularną w Hólar (Islandia). Święcenia biskupie przyjął w dniu 3 kwietnia 2004 r. w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca.

Przez wiele lat pracował w strukturach Konferencji Episkopatu Polski a w czerwcu 2007 został wybrany sekretarzem generalnym KEP. Urząd sprawował od sierpnia 2007 do listopada 2011 r. 

W dniu 26 września 2011 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą lubelskim.

Księdzu arcybiskupowi życzymy Bożego błogosławieństwa, otwartości na działanie Ducha Świętego i opieki Matki Bożej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama